Choć ta zimozielona roślina jest z powodu błyszczących liści atrakcyjna okragły rok, teraz dodatkowo zdobią ją skupione w grona intensywnie żółte, pachnące kwiaty.
Mahonia pospolita (mahonia aquifolium) z beryberysowatych jest powszechnie spotykana w Polsce. Gałązki tego krzewu są popularnym materiałem na wieńce i wiązanki pogrzebowe, a także dekoracji bożonarodzeniowych. Jednak na wiosnę daje z siebie dużo więcej. Zauważają to pszczoły, które zwabione słodkawym zapachem wybierają się do niej po pyłek.
Z kolei po owoce (granatowe kulki pokryte niebieskim nalotem) chętnie przylatują ptaki. To bomba witaminowa, bogata zwłaszcza w wit. C. Jagody nadają się na przetwory (dżemy, wina, galaretki). Pestki należy wyjąć, gdyż zawierają trujące alkaloidy. Pod żadną postacią (z pestkami czy bez) owoców mahonii nie poleca się ich dzieciom i kobietom w ciąży.
Mahonia nie ma szczególnych wymagań glebowych, jest odporna na suszę, najlepiej rośnie w półcieniu, zdecydowanie nie lubi mocnego słońca. Podczas ostrych mrozów jej liście nabierają czerwonobrązowej barwy.
Nazwa tego dorastającego do metra kępiastego krzewu pochodzi od nazwiska amerykańskiego ogrodnika Bernarda McMahona, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku i rozpropagował tę roślinę.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS