11 listopada to bardzo ważny dzień dla każdego Polaka. Tego dnia w 1918 roku Józef Piłsudski przejął dowództwo nad wojskiem polskim, co było kluczowym krokiem w procesie odbudowy państwa polskiego. Obchody przypominające te wydarzenia są okazją do wyrażenia dumy narodowej i pamięci o wszystkich, którzy walczyli o wolność Polski. W tym dniu szczególnie wyrażamy swoją miłość i przywiązanie do Ojczyzny, przypominając tradycje patriotyczne, bohaterów narodowych, ucząc szacunku wobec historii i tradycji narodowej, także tej lokalnej.
W Borzęcinie świętowano po raz 13. w ramach Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęto Mszą Świętą. W trakcie homilii ks. Grzegorz Sroka, powiatowy duszpasterz strażaków, stawiał pytania o dzisiejszy patriotyzm Polaków. Zwracał uwagę, że kłótnie i niezgoda mogą doprowadzić do zagrożenia bądź utraty wolności, co doskonale pokazuje historia. Apelował o jedność i zgodę, które budują pomyślność Narodu.
Z kościoła wszyscy przemaszerowali w uroczystym orszaku przed pomnik ofiar I i II wojny światowej w Borzęcinie. Tutaj wspólnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, a strażacy dokonali podniesienia flagi państwowej na maszt. Kolejno złożono kwiaty i znicze jako wyraz hołdu tym wszystkim, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. Dokonały tego: delegacje samorządu gminy Borzęcin i powiatu brzeskiego, delegacja Powiatowej Straży Pożarnej w Brzesku, Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Borzęcinie, przedstawiciele placówek oświatowych z gminy Borzęcin oraz lokalni działacze PSL.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w Domu Kultury. W swoim przemówieniu wójt gminy Paweł Kułak podkreślał znaczenie wolności. – 11 listopada to data, która symbolizuje triumf polskiego ducha, nieugiętej woli, walki i nadziei na lepszą przyszłość. Pamiętajmy, że Polska nie powstała na nowo dzięki jednemu aktowi, lecz dzięki wytrwałej walce, pracy i miłości do Ojczyzny setek tysięcy Polaków – nie tylko żołnierzy, ale również nauczycieli, artystów, duchownych, chłopów i wszystkich, którzy wnosili swoją cegiełkę do budowy Wolnej Polski.
Zwracając się do młodzieży, akcentował znaczenie przeszłości w budowaniu przyszłości. – Pamiętajcie, że pamięć o przeszłości jest fundamentem, na którym można budować przyszłość. Bądźcie dumni z tego, że jesteście Polakami, szanujcie naszą historię i wartości, które sprawiły, że możemy dzisiaj mówić o Polsce, jako suwerennym, demokratycznym kraju – przekonywał wójt Kułak.
Podziękował także wszystkim za obecność w wydarzeniu. – Wasza obecność daje świadectwo, że pamięć o naszej historii i szacunek dla tradycji są tutaj żywe. Niech Nasz kraj, nasza mała ojczyzna – Borzęcin – rozwija się w duchu wolności i jedności. Niech każdy z nas pamięta o obowiązku pielęgnowania tej wolności i dążenia do wspólnego dobra.
Wicestarosta Maciej Podobiński krótko przypomniał Ojców Wolności i okoliczności, które doprowadziły do powstania niepodległej Polski. W nawiązaniu do współczesności, podkreślił też rolę zgody i współdziałania, również w samorządzie, w budowaniu lepszej przyszłości i zamożności mieszkańców powiatu.
Okolicznościowy list przesłał także wojewoda małopolski, Krzysztof Klęczar.
Część artystyczną pt. „Ku Wolności” przygotowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyborowie pod kierunkiem nauczycieli: Katarzyny Lis oraz Konrada Borowca. Dekoracje wykonały: Marta Kociołek, Aneta Duda, Alicja Czuj, Irena Noga.
Kolejno wysłuchano interesującej prelekcji Jana Kowala pt. „Droga do niepodległej Polski”.
Ostatnim, artystycznym elementem obchodów było śpiewanie pieśni patriotycznych, które wyrażają miłość do ojczyzny, dumę narodową oraz wspierają ducha patriotyzmu. To one przecież zagrzewały żołnierzy Legionów Polskich, którzy z poświęceniem szli na front. Nie mogło zabraknąć „Szarej piechoty”, „Pierwszej brygady”, „Wojenko, wojenko” czy „Przybyli ułani”. Wypełniona po brzegi sala w Domu Kultury pięknie wyśpiewywała kolejne zwrotki znanych piosenek. Świętowanie zakończyła tradycyjna degustacja grochówki.
Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Borzęcin Paweł Kułak, Rada Gminy Borzęcin, Parafia pw. Narodzenia NMP w Borzęcinie, Zespół Szkolno–Przedszkolny w Przyborowie, Jednostki OSP z terenu gminy Borzęcin, Klub Seniora działający przy GOPS Borzęcin oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie.
—
Piotr Kania
Zdjęcia: Maciej Mazur
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS