A A+ A++

26 kwietnia 2024 r. mija 38 rocznica katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.
Dwa dni wcześniej do nakielskiej biblioteki publicznej zawitał Borys Tynka – pasjonat Ukrainy, autor książek o Ukrainie, pilot wycieczek. 23 lutego 2022 r., dzień przed wybuchem wojny na Ukrainie, przyleciał do Odessy i został tam już na 3 miesiące zajmując się m.in. organizacją pomocy humanitarnej z Polski.
Podczas spotkania Pan Borys przybliżył okoliczności powstania elektrowni, wybór miejsca, etapy budowy, ówczesną sytuację demograficzną, zaprezentował dokumentację zdjęciową.

Równocześnie z budową elektrowni, która miała dostarczyć prąd m.in. do Kijowa, w odległości 3 km  zaczęto budowę miasta Prypeć,  na brzegu rzeki Prypeć – które miało być miastem marzeń. Ludziom żyło się tam komfortowo, zamieszkali tam głównie młodzi ludzie, średnia wieku 26 lat. Każdy pracownik elektrowni miał mieszkanie, były tam place zabaw, baseny, żłobki, świetnie zaopatrzone sklepy – w których chętnie zakupy robili również mieszkańcy Kijowa. W chwili awarii mieszkało tam ok. 46 tys. osób.
26 kwietnia 1986 t. podczas przeprowadzania testu przy 4. reaktorze nastąpiło nagłe podniesienie mocy reaktora  – okazało się, że pręty schładzające miały defekt  i w momencie uruchomienia przycisku kończącego test doszło do serii wybuchów.

Akcja ewakuacyjna przeprowadzona była dosyć  sprawnie (choć w wielu przypadkach bez zachowania należytych zasad bezpieczeństwa) – mieszkańcy sądzili, że opuszczają swoje miejsce zamieszkania na kilka dni i niedługo powrócą!!! Niestety miasto i okolice zostały skażone na dziesiątki lat.

Oficjalnie w związku z awarią zmarło 31 osób!!! Tyle statystyki, a jak wygląda rzeczywistość nigdy się nie dowiemy – czy np. wylew chorób nowotworowych, które rejestrujemy w ostatnich latach, nie jest pokłosiem katastrofy?

Na 4. reaktor w 2016 r. została nasunięta kolejna powłoka zabezpieczająca, posiadająca 100-letnią gwarancję.
Zainteresowani obejrzeniem z bliska żałosnego krajobrazu po katastrofie mogą po wcześniejszej rejestracji zwiedzić Czarnobyl. Pan Borys był tam już 11-krotnie i za każdym razem wyjeżdża stamtąd z bólem w sercu.
Katastrofa Czarnobylska to niewątpliwie jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku, która  zasiała ziarno strachu przed energią nuklearną w umysłach większości mieszkańców Europy.

Dziękujmy za ciekawe przybliżenie tematu.

Jolanta Dąbrowska – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMajówka w Porcie Elbląg -co będzie się działo?
Następny artykułDel Toro przed Rafałem Majką w Asturii | Zaproszenie na Memoriał Królaka