A A+ A++

2021-05-31 10:34

publikacja
2021-05-31 10:34

fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Choć obecnie inflacja nie wynika z czynników, na które wpływ ma polityka pieniężna, to trzeba bardzo uważnie obserwować oczekiwania inflacyjne – powiedział w telewizji Biznes24 prezes PFR Paweł Borys. Dodał, że gdy pojawią się popytowe przesłanki inflacji należy normalizować politykę pieniężną.

“Na pewno lepiej wychodzić z tak głębokiego i poważnego kryzysu z podwyższoną inflacją niż z deflacją i wysokim bezrobociem, przedłużającym się kryzysem. W tej chwili inflacja nie wynika jeszcze z dobrej koniunktury, czy gwałtownego wzrostu kredytów, z takich czynników, na które ma wpływ w dużym stopniu polityka pieniężna” – powiedział Borys.

“Natomiast to, co trzeba bardzo obserwować, to są oczekiwania inflacyjne. Jeżeli gospodarka polska wyjdzie z tego kryzysu ‘boomem’ i szybko zostanie domknięta luka popytowa, pojawi się silny popyt, rozgrzany rynek pracy, to są argumenty za możliwie szybką normalizacją polityki pieniężnej, by trzymać inflację w ryzach” – powiedział Borys.

Według danych GUS, w maju oczekiwania inflacyjne polskich konsumentów spadły z 35,1 do 30,2 punktów, tj. najniższego poziomu od 2 lat.

Z kolei według danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej, wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Polsce w maju wzrósł do 48,4 pkt. z 46,9 pkt. w kwietniu. Jest to trzeci najwyższy odczyt w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Do 3 kw. gospodarka odrobi straty z pandemii

Do 3 kw. gospodarka odrobi straty z pandemii – napisał na Twitterze Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, komentując poniedziałkowe dane GUS.

GUS w poniedziałek opublikował wstępny szacunek PKB w I kwartale 2021 r. Wynika z niego, że Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2021 r. spadł o 0,9 proc. rdr w porównaniu ze spadkiem o 2,7 proc. rdr w IV kwartale 2020 r. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że PKB w I kw. spadł o 1,2 proc. rdr.

Jak podał GUS, w I kwartale 2021 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) wzrósł realnie o 1,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 1,4 proc.

„Lepsze od oczekiwań dane PKB za I kw. Wyrównany sezonowo wzrost PKB o 1,1 proc. wobec IV kw. Główne zaskoczenie in plus to włączyły się wszystkie 3 silniki wzrostu z pozytywnymi dynamikami konsumpcji, eksportu i inwestycji. Do 3 kw. gospodarka (realny PKB) odrobi straty z pandemii – napisał Paweł Borys na Twitterze.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w I kwartale wzrosły o 1,3 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 0,2 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 1,0 proc. rdr. (PAP)

ms/ je/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa ulice polskich miast wyjechały samochody Street View. Google robi nam sesję zdjęciową
Następny artykułDzień Weterana – przysięga wojskowa w 8.K-PBOT