A A+ A++

Prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził dziś kandydaturę Borysa Gryzłowa na stanowisko ambasadora na Białorusi. Zastąpi Jewgienija Łukjanowa, który piastował to stanowisko przez niecały rok.

Rozporządzenie o powołaniu Borysa Gryzłowa na stanowisko ambasadora Rosji na Białorusi. Zdj. RIAKremlinpool / Telegram

Wczoraj białoruskie MSZ zatwierdziło kandydaturę 71-letniego Borysa Gryzłowa na nowego ambasadora Rosji na Białorusi. Władimir Putin podpisał dziś dekret mianujący dyplomatę na stanowisko ambasadora.

Nowym ambasadorem Rosji na Białorusi będzie człowiek pierwszej ligii Kremla

Gryzłow urodził się w 1950 roku. W rosyjską politykę zaangażowany jest od końca lat 90. Uważany jest za bliskiego współpracownika Nikołaja Patruszewa, byłego szefa FSB i jednego z najbardziej wpływowych polityków w Rosji. Obaj politycy za czasów sowieckich chodzili do jednej klasy. Karierę polityczną rozpoczął już w niepodległej Rosji – w latach 90. kandydował do parlamentu, ale bez powodzenia. Jest jednak uważany za jednego z prekursorów kursu politycznego Rosji i założyciela partii „Jedność”, która później została przekształcona w „Jedną Rosję”.

Rosja nie wyklucza rozmieszczenia wojsk na Kubie i w Wenezueli

W 2001 roku został ministrem spraw wewnętrznych – z nadania Patruszewa – jak twierdzą rosyjscy obserwatorzy polityczni. To za jego czasów rosyjski przemysł filmowy skupił się na odbudowie zaufania publicznego do rosyjskiej milicji. W latach 2003-2011 pełnił funkcję przewodniczącego Dumy Państwowej. Jak wynika z jego ówczesnych wypowiedzi, nie był zwolennikiem reżimu Alaksandra Łukaszenki – skarżył się na ciągłe manipulacje ze strony Mińska, który próbował wyłudzić fundusze integracyjne.

Po 2011 roku kariera polityczna byłego ministra spraw wewnętrznych zaczęła chylić się ku upadkowi. Co prawda w 2015 roku został on powołany do grupy kontaktowej ds. konfliktu na Ukrainie, ale w praktyce nie przyniosła ona żadnych rezultatów. Aktualne pozostaje więc pytanie, jaką rolę Putin widzi dla Gryzłowa w umacnianiu relacji między oboma krajami, zwłaszcza w kontekście dalszej integracji w ramach Związku Rosji i Białorusi.

Echo ataku hakerów: NATO i Ukraina podpiszą umowę o współpracy cybernetycznej

ad, lp/ belsat.eu wg inf. wł.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPieszy potrącony w Alejach Ujazdowskich
Następny artykułZełenski chce rozmawiać z Putinem w obecności Bidena