A A+ A++

Panattoni, jeden z największych deweloperów nieruchomości przemysłowych w Europie, pod koniec maja otrzymał prestiżową nagrodę. Zbudowany przez niego magazyn Amazon w Gliwicach o powierzchni 210 tys. mkw. został uznany za najlepszą realizację magazynową w Europie Środkowo-Wschodniej w piątej edycji konkursu HOF Awards magazynu „CIJ”.

Inwestycja w Gliwicach jest już ósmym projektem przygotowanym przez Panattoni dla firmy Amazon. Nowy obiekt, zbudowany w formule BTS (z ang. built-to-suit – projektowany i budowany od początku dla konkretnego odbiorcy), ma aż 317 m długości, 182 m szerokości i 26,7 m wysokości. Na czterech kondygnacjach i ogromnej powierzchni 210 tys. mkw. sięgnięto po wiele zaawansowanych rozwiązań technologicznych. To głównie technologia Amazon Robotics, a więc 3900 robotów transportowych składających produkty na półkach i wspierających proces kompletacji zamówień.

Wyróżniony magazyn został również wyposażony w inteligentny system zarządzania (BMS) oraz czujniki ruchu. Spełnia surowe normy środowiskowe – przeszedł proces certyfikacji środowiskowej z wykorzystaniem metodologii BREEAM, uzyskując ocenę Very Good. Zainstalowano w nim m.in. systemy ograniczające zużycie wody do minimum oraz oświetlenie LED.

– Doświadczenie przy tego typu projektach przyczyniło się do nowej strategii Panattoni – Go Earthwise i realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju. Stworzyliśmy nowy standard parków magazynowych w Europie, minimalizując oddziaływanie inwestycji na środowisko naturalne – mówi Marek Dobrzycki, managing director w Panattoni.

Składa się na niego, jak dalej wymienia, między innymi nowy wygląd fasad, podwyższona izolacyjność i szczelność ścian, a także dachów oraz dbałość o well-being pracowników.

Nagrodzony magazyn Amazona spokojnie nadaje się na symbol procesów, które zachodzą właśnie na polskim rynku powierzchni przemysłowo-magazynowych. W największym skrócie można opisać je dwoma słowami – boom i e-commerce.

Z najnowszych szacunków firmy doradczej JLL wynika, że aktywność inwestorów na polskim rynku nieruchomości była w pierwszym półroczu jedną z najwyższych w historii. Według wstępnych szacunków wartość transakcji inwestycyjnych wyniosła prawie 2,9 mld euro.

– Pierwszych sześć miesięcy roku, mimo trwania globalnej pandemii, przyniosło kontynuację trendów, które na rynku obserwujemy już od pewnego czasu. Zdecydowanie dominują na nim inwestorzy magazynowi oraz biurowi i ci pierwsi, mając za sobą najlepsze pierwsze półrocze w historii, mogą mówić o wyzwaniach związanych z dostępnością produktu – mówi Agata Sekuła, wiceprezes zarządu JLL w Polsce.

Czytaj więcej: Magazyny najbardziej odporne na koronawirusa

JLL przypomina, że w analizowanym okresie w segmencie magazynowym sfinalizowano 14 transakcji sprzedaży 40 budynków magazynowych, z czego największymi były sprzedaż pięciu obiektów Panattoni do Savills Investment Management, parków dystrybucyjnych Hines do CGL oraz tzw. portfolio Maximus – sześciu nieruchomości zarządzanych przez Apollo – do GIC.

– Zarejestrowany w pierwszej połowie 2020 roku wynik 1,1 mld euro transakcji w magazynach to absolutny rekord. Dla biur było to natomiast drugie co do wartości najlepsze półrocze – dodaje Tomasz Puch, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL.

Dużą aktywność na rynku magazynowym w czasie pandemii zauważają też eksperci, których o opinię dotyczącą jego kondycji zapytała z początkiem lipca Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK). Według nich polskie rynki biurowy i magazynowy są w dobrej kondycji. Wartość transakcji inwestycyjnych przekroczy 2 mld euro.

Drugi kwartał był ponadto, ich zdaniem, lepszy, niż można się było spodziewać, szczególnie dla magazynów i logistyki. Eksperci zapytani przez PINK spodziewają się większego zainteresowania inwestorów aktywami magazynowymi, kosztem biurowców oraz centrów handlowych. Zauważają również, że to, co dzieje się w Polsce, wpisuje się w pewne szersze trendy.

– Warto wspomnieć, że w Europie Zachodniej stopy kapitalizacji w logistyce wróciły do poziomu sprzed COVID-19 – czytamy w notce rozesłanej przez PINK do mediów.

Bardzo duża aktywność inwestorów na rynku magazynowym obserwowana przez jego znawców przekłada się na spektakularne wyniki deweloperów. Wolumen transakcji zawartych przez Panattoni sięgnął w pierwszym półroczu 1 097 253 mkw. – to blisko 125 proc. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

– To bardzo dobry wynik i potwierdzenie atrakcyjności branży nieruchomości przemysłowych, która z sektora nieruchomości komercyjnych dotychczas najlepiej zareagowała na pandemię COVID-19 – mówi Robert Dobrzycki, CEO, Panattoni.

W rozbiciu na kwartały wyglądało to tak, że w pierwszych trzech miesiącach roku Pan … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Gorzów Wielkopolski: Grand Prix znów w Gorzowie
Następny artykułTymczasowe utrudnienia związane z budową węzła Janowo