Jak poinformowało 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, para myśliwców F-16 eskortowała bombowiec strategiczny z Bazy Sił Powietrznych Dyess w Teksasie. Brał on udział w środę 3 marca w ćwiczeniach wojskowych nad Morzem Bałtyckim i Morzem Czarnym.
Startując z bazy Ørland w Norwegii, dwa bombowce B-1 Sił Powietrznych USA trenowały z myśliwcami z Polski, Szwecji, Danii (F-16AM/BM) oraz z włoskimi i niemieckimi Eurofighterami, działającymi w ramach misji Baltic Air Policing. Jeden z nich przeleciał nad stolicami trzech krajów bałtyckich: Wilnem (Litwa), Rygą (Łotwa) i Tallinem (Estonia)
„Regiony Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego mają strategiczne znaczenie dla Sojuszu. Wydarzenia szkoleniowe takie jak te pokazują, że wypełniamy naszą podstawową misję: powstrzymywanie agresji, zapobieganie konfliktom i zachowanie pokoju” – powiedziała rzecznik NATO Oana Lungescu.
Bombowce B-1B, które rozmieszczono w Norwegii, należą do 7th Bomb Wing stacjonującego na stałe w bazie sił powietrznych Dyess w stanie Teksas. Samoloty tego typu pozostają bardzo ważnym elementem potencjału uderzeniowego Stanów Zjednoczonych. Są zdolne do przenoszenia znacznej ilości broni precyzyjnego rażenia, włącznie z pociskami manewrującymi JASSM i JASSM-ER oraz powstałymi na ich bazie przeciwokrętowymi LRASM.
Bombowce B-1B są używane przez amerykańskie lotnictwo od drugiej połowy lat 80. XX wieku. Ich cechą charakterystyczną jest zmienna geometria skrzydeł. To w połączeniu z możliwością lotu z prędkością naddźwiękową, przystosowaniem do lotów na małej wysokości i pewnymi cechami obniżonej wykrywalności daje zdolności do przełamywania wrogiej obrony powietrznej.
Początkowo dostosowane do przenoszenia broni jądrowej, zostały pozbawione tej zdolności po zakończeniu Zimnej Wojny w ramach porozumień rozbrojeniowych. B-1B okazały się jednak bardzo skuteczną platformą do przenoszenia broni konwencjonalnej, w tym środków precyzyjnego rażenia i mogą wykonywać misje międzykontynentalne, co daje im dużą elastyczność działania.
Opracowanie: 2.SLT/D24
Reklama Fot. 2. SLT Fot. 2. SLT
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS