A A+ A++

Pierwsze bomby na Sulejów spadły 4 września o godz. 17:00. Właśnie o tej godzinie w poniedziałek rozpoczęła się część oficjalna sulejowskich obchodów rocznicowych.  Były przemówienia, kwiaty dla poległych oraz wspomnienia. Te na wszystkich zgromadzonych robił największe wrażenia. Pamiętnikowe wpisy Kazimiery Musiałowicz oraz Marcjanny Leskiej z przerażających pierwszych dni września 1939 roku odczytywał Borys Bartłomiejczyk. 

W swoim przemówieniu burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski, mówił m.in. o swojej babci, która uciekała przed bombami.

Zwrócę się do obecnej tu młodzieży, która dziś rozpoczyna rok szkolny, z pytaniem: kto to zrobił? Kto bombardował Sulejów? To nieprawda, że zrobili to hitlerowcy, faszyści czy naziści. We wrześniu 1939 roku za sterami samolotów  była elita narodu niemieckiego. Duma armii. Ten bandyta, który wówczas dowodził, miał przydomek von. Był spadkobiercą niemieckiej arystokracji. Po kilku dniach pojawił się w Sulejowie, bardzo zadowolony z tego, czego dokonał – mówił burmistrz Wojciech Ostrowski. 

Pamięć o wydarzeniach sprzed 84 lat jest obecna także wśród mieszkańców, którzy licznie pojawili się na wczorajszych obchodach. 

Jestem mieszkanką Sulejowa i dlatego powinnam tu być. Przyszliśmy całą rodziną, nawet mój prawnuczek tutaj jest. Osobiście nie pamiętam tego bombardowania, ale przeżył je mój brat. Urodził się w 1937 roku i mama wspólnie z nim uciekła a z domu w kierunku Pilicy. Schronili się tam między drzewami, bo dalej nie byłoby gdzie uciekać – wspominała jedna z mieszkanek.

W trakcie uroczystości odczytano apel poległych. Była także salwa honorowa oraz historyczna rekonstrukcja nalotu Luftwaffe na miasto. Przybyłe delegacje złożyły także kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary niemieckiego nalotu. 

Poniedziałkowa uroczystość była także okazją do dyskusji o przyszłości Sulejowa. Chodzi o tak wyczekiwaną w mieście budowę przedszkola samorządowego. Burmistrz Ostrowski apelował do obecnych posłów o wsparcie wniosku o dofinansowanie budowy, który do Programu Inwestycji Strategicznych, złożyła gmina. Stosowną petycję w tej sprawie na ręce Antoniego Macierewicza złożyli także rodzice wraz z dziećmi. Marszałek senior zadeklarowała, że takie przedszkole w Sulejowie powstanie. 

Po części oficjalnej uroczystości przeniosły się do auli multimedialnej. Najpierw burmistrz Wojciech Ostrowski wręczył pamiątkową tablicę sulejowiance, pani Halinie Migale, która jest jednym z ostatnich świadków tamtych tragicznych wydarzeń. Z kolei podczas koncertu patriotycznego wystąpili tenor Dariusz Stachura i sulejowscy „Piliczanie”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHONOROWE ODZNACZENIE DLA HARCMISTRZA DUDZIŃSKIEGO
Następny artykułSuninen wybiera się do Austrii