Bolimów rozpoczął uchwałą rady gminy oficjalne starania o nadanie praw miejskich. 650 lat temu stał się miastem, by w 1863 roku za udział w powstaniu styczniowym prawa miejskie utracić. Teraz sprawiedliwości może stać się zadość – mówili na sesji samorządowcy.
– Teraz albo nigdy – przekonywał radnych zastępca wójta Patryk Kołosowski, tłumacząc jednocześnie, że nadanie praw miejskich miejscowości Bolimów nie niesie żadnych negatywnych skutków dla mieszkańców. Samorządowiec wspominał czasy świetności, kiedy to Bolimów się rozwijał i stanowił ważny ośrodek miejski w regionie. – Warto zrobić ten dziejowy, historyczny krok, o którym będą ewentualnie, po uzyskaniu praw miejskich, pisać w książkach. Tak jak o dawnym Bolimowie.
Władze liczą na to, że zmiana jednostki administracyjnej pozwoli na wykreowanie nowego wizerunku miejscowości, przyciągnie nowych inwestorów i zwiększy zainteresowanie osiedlaniem się tutaj. Bolimów byłby drugim miastem w powiecie skierniewickim.
– Podejmując dzisiaj uchwałę oddajmy szacunek i cześć tym, którzy o tym marzyli – dodał wójt Stanisław Linart. Bolimów był kiedyś miastem i tak jak wiele innych przestał nim być ukarany w ten sposób za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym. – Jeżeli zaborca był nielegalny, to musimy wrócić do tego, co było legalne i wychodząc naprzeciw mieszczanom Bolimowa, zrealizujmy ich testament i przywróćmy Bolimowowi prawa miejskie – mówił.
Czytaj także: Bolimowianie wolą mieszkać na wsi, niż w mieście
Czy Bolimów dołączy do grona miasta? Dowiemy się pod koniec roku. Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych. Jedna osoba była przeciw, jedna wstrzymała się od głosu.
Co ciekawe, mieszkańcy Bolimowa nie chcą żyć w mieście. Ponad połowa osób, które brały udział w konsultacjach społecznych w sprawie przywrócenia Bolimowowi praw miejskich zagłosowała przeciw.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS