Nie ma drugiej takiej orkiestry grającej w rytm ludzkich serc od 32 lat. Orkiestry, o której słyszał chyba każdy. Orkiestry, która łączy, wydobywa z nas to co najlepsze, a przede wszystkim dzięki której udało się uratować niejedno ludzie życie. W ciągu 31 Finałów Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała blisko 2 miliardy złotych i kupiła 71,5 tysiąca urządzeń. Przed nami 32. Finał, który odbędzie się 28 stycznia 2024 roku. Mottem tegorocznej akcji jest hasło Tu wszystko gra OK! Celem 32. Finału WOŚP – walka o płuca po pandemii.
Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Od wielu lat finałom WOŚP towarzyszą także akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia. Około 120 tysięcy wolontariuszy w ponad 1.600 sztabach zbierać będzie pieniądze do tradycyjnych tekturowych puszek, a w internecie odbywać się będą setki zbiórek i aukcji na rzecz WOŚP – także we wszystkich pałuckich gminach, w których odbędzie się kilkaset imprez. Poniżej prezentujemy, co gdzie się będzie odbywać.
Barcin
Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Barcinie po kilkuletniej przerwie, gdy odbywał się w Miejskim Domu Kultury, wróci do hali widowiskowo-sportowej. To właśnie tam między 9.30 a 12.30 odbędą się licytacje, występy artystyczne, atrakcje dla dzieci i wiele więcej.Wystąpią wokaliści z Laboratorium Piosenki, tancerze ze Studia Kreacji Tańca, młodzieżowy zespół muzyczny działający przy MDK, a także Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Barcinie i uczniowie Zespołu Szkół w Barcinie.
Wystąpią też dzieci z Przedszkola nr 2 i Przedszkola nr 3 w Barcinie. Będzie działała kawiarenka ze słodkościami, które przygotują rodzice oraz panie z KGW. Podczas finału licytowane będą oficjalne gadżety orkiestry oraz inne, które przekażą darczyńcy. O 13.00 sprzed hali widowiskowo-sportowej ruszy Bieg Policz się z Cukrzycą. Trasa będzie wiodła ulicami osiedla w Barcinie. W mieście kwestę będzie prowadziło 15 wolontariuszy z puszkami. W godzinach popołudniowych w kinie w MDK, przychodzący na planowe seanse będą mogli wesprzeć WOŚP wrzucając pieniądze do puszki. Zebrane podczas finału w Barcinie pieniądze policzy Bank Spółdzielczy w Barcinie.
Szkolny finał WOŚP w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Krzysia w Barcinie rozpocznie się o 10.00. Będą licytacje, fotobudka, występy dzieci z przedszkola, prezentacja talentów uczniowskich, koncert Oliwii Rybczyńskiej, malowanie twarzy, brokatowe tatuaże, loteria fantowa. Będzie też działała kawiarenka z ciastami. (kg)
Gąsawa
Sztab numer 4669 mieści się w Szkole Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie. W dniu Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dwudziestu wolontariusz, uczniów gąsawskiej szkoły, będzie kwestować w Gąsawie i okolicznych miejscowościach. Na terenie szkoły w jednej z klas odbywać się będzie kiermasz w godzinach od 10.00 do 14.00. Również w tych godzinach chętni będą mieli możliwość przejażdżki ciągnikiem, który zostanie udostępniony przez firmę Travi Garage z Tomisławic. Rok temu w gminie Gąsawa zebrano 8.908,24 zł. (jm)
Janowiec Wielkopolski
W Janowcu Wlkp. Wielkie Granie rozpocznie się 28 stycznia o 14.00 w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki. W programie: prezentacje artystyczne przedszkolaków, występ grupy tanecznej HIP-HOP, grupy tańca współczesnego, grupy tańca latynoamerykańskiego, Akademii Pasji Belissima oraz Edukacji Muzycznej. O 19.00 wydarzenie przeniesie się na rynek miejski. Tam odbędzie się aukcja gadżetów WOŚP, grill, światełko do nieba i koncert zespołu AM. Już od 8.00 wolontariusze ze sztabu #5549 zarejestrowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Janowu Wlkp. rozpoczną zbiórkę publiczną. (jk)
Gmina Kcynia
W Kcyni na niedzielę 28 stycznia zaplanowano szereg atrakcji.
– Od godz. 14.00 zapraszamy mieszkańców gminy do kawiarenki, a godzinę później do małej gastronomii. Od 15.00 do 17.00 zaplanowany jest blok dla dzieci, w tym animacje, dmuchańce, występy kół tanecznych sekcji GCKiB. Od godziny 17.00 pokazy służb ratowniczych. Zaraz po nich kolejne występy muzyczne. Na godz. 19.00 zaplanowany jest koncert zespołu „Tymczasowo Nieobecni” – informuje Paweł Napierała z GCKiB w Kcyni, organizator finału. Wszystko to dziać się będzie w sali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni, ul. Wyrzyska 12.
W tym dniu, bez względu na aurę, na ulice miasta wyruszą wolontariusze. Kwestować będą w godzinach 8.00 do 13.00 i 16.30 do 18.30.
Finałowi towarzyszyć będą dodatkowe imprezy i wydarzenia w świetlicach wiejskich. W sobotę od godz. 10.00 można będzie kibicować w Turnieju Halowej Piłki Nożnej i przy okazji zasilić konto WOŚP. Również w sobotę w Turzynie KGW Babeczki Turzyn będą sprzedawały pyszne wypieki z których słyną w gminie. W niedzielę od godz. 9.00 granie dla WOŚP będzie miało miejsce również w świetlicy w Dziewierzewie. Pomoc i wsparcie zaoferowały zaprzyjaźnione KGW z okolicy.
– Przypominamy jednocześnie o aukcjach trwający w internecie. Do wylicytowania są m.in. jeansowa kurtka z logotypami WOŚP – rozmiar L, piłka z podpisami piłkarzy ręcznych „Industria” Kielce 32, anioł autorstwa rzeźbiarza Piotra Wolińskiego, kalendarz i smycz JSW „Jastrzębski Węgiel”. Aukcje oznaczone są #888 sztab Kcynia – mówią pracownicy Centrum.
Podczas 31. Finału WOŚP w gminie Kcynia uzbierano 32.247,20 zł. Jak będzie w tym roku, przekonamy się już wkrótce. (eh)
Łabiszyn
Sztab WOŚP będzie działał w Łabiszyńskim Domu Kultury. Na ulicach miasta od 8.00 będzie kwestowało 35 wolontariuszy w różnym wieku. O 17.00 na wyspie w Łabiszynie zaczną się animacje dla dzieci, które poprowadzi grupa z Bydgoszczy, będzie malowanie twarzy, skręcanie balonów i inne atrakcje. Rozpalone zostanie ognisko, a nad jego płomieniem można będzie upiec kiełbaski i chleb. Będzie działała kawiarenka ze słodkościami, które przygotują panie z Kół Gospodyń Wiejskich, Kobiety z Pasją oraz lokalni przedsiębiorcy. Funkcjonował będzie kiermasz książek. Równolegle będą trwały licytacje gadżetów i voucherów, zarówno tych oficjalnych, przekazanych przez Fundację WOŚP, jak i pozyskanych od lokalnych darczyńców. O oprawę muzyczną finału WOŚP na łabiszyńskiej wyspie zadba Patryk Owczarzak. O 20.00 przewidziano światełko do nieba. (kg)
Ojrzanowo
W Szkole Podstawowej w Ojrzanowie, która jest filią Zespołu Szkół w Lubostroniu, będzie działała kawiarenka z ciastami upieczonymi przez nauczycieli i rodziców dzieci. Tyle tylko, że do tej kawiarenki będzie można przyjść (nawet nie będąc uczniem szkoły) już w piątek 26 stycznia od 8.00 do 14.00. Chyba, że ciasto skończy się wcześniej. Równolegle będzie w tej kawiarence można spędzić miło czas przy grach planszowych. (kg)
Piechcin
W Piechcinie sztab WOŚP będzie się mieścił w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka. Między 15.00 a 17.00 odbędzie się kiermasz, będzie loteria fantowa, popcorn od pań z Koła Gospodyń Wiejskich, będzie można kupić na wynos ciasta ufundowane przez rodziców uczniów SP w Piechcinie, kupić tanią książkę lub obraz, czy też zrobić sobie szybkie zdjęcie polaroidem. Ponadto na profilu Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Piechcinie można licytować gadżety WOŚP. Kwesta wolontariuszy na ulicach Piechcina rozpocznie się już o 7.30 i potrwa do 17.00. (kg)
Rogowo
Od godziny 8.00 na ulice Rogowa wyruszy 20 wolontariuszy ze sztabu #7307 zarejestrowanego przez Gminny Dom Kultury w Rogowie, którzy dzięki życzliwości strażaków ochotników dotrą z kwestą także do okolicznych wsi: Lubcza, Czewujewa, Skórek, Gościeszyna i Złotnik. Od 8.30 w siedzibie GDK rozpocznie się coroczna akcja poboru krwi Klubu HDK PCK “Strażak” w Rogowie, która potrwa do 14.00.
O godzinie 15.00 rogowskie granie z WOŚP rozpocznie się na plaży. Tam czekać będą kiełbaski z ogniska, gorące napoje, ruszą też pierwsze licytacje. Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej przeprowadzą pokaz ratownictwa technicznego na lądzie i wodzie. Przed godziną 16.00 rozpocznie się rozgrzewka miłośników zimnych kąpieli, którzy na zaproszenie Rogowskiego Klubu Morsa wspólnie wejdą do wody, tworząc symboliczne serce.
Od 16.30 w sali Gminnego Domu Kultury przy ul. Kościelnej 4 wystartuje orkiestrowa scena. Będą licytacje gadżetów, występy dzieci, kawiarenka i loteria fantowa. Na początek zaprezentuje się sekcja taneczna GDK, a po niej dzieci z Przedszkola Gminnego w Rogowie ze spektaklem nawiązującym do minionego okresu PRL.
Około godziny 19.00 rozpocznie się koncert zespołu Coffee Time Band, który zagra największe zagraniczne i polskie przeboje, takich artystów jak Ania Dąbrowska, Sanah, De mono.
O 20.00 na rogowskim rynku zostanie wysłane tradycyjne światełko do nieba, w które włączą się strażacy. Między występami i atrakcjami zaplanowane są licytacje. Wśród gadżetów znalazły się m.in.: obraz i fanty przekazane przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wpinki przygotowane z okazji 25-lecia powiatu żnińskiego, najnowsze wydanie „Legend pałuckich” z autografem Feliksa Malinowskiego, filiżanki, koszulki i koce od Klubu Honorowych Dawców Krwi. Prawdziwą gratką dla rogowskich fanów hokeja okaże się z pewnością pakiet kibica przekazany przez LKS Rogowo i gadżety WOŚP przesłane przez fundację Jurka Owsiaka. (jk, GDK)
Słębowo
Finał WOŚP, podobnie jak od wielu już lat, zostanie zorganizowany także w Szkole Podstawowej im. Anny i Alfreda Krzyckich. Zacznie się
28 stycznia o 17.00. Będzie część artystyczną, aukcje przedmiotów i kiermasz. Będzie zabawa z niespodziankami – Kot w worku, rozgrywki w tenisa stołowego, będzie działała Spiżarnia Czarnego Józefa – konfitury i inne specjały od rodziców dzieci, uruchomiona zostanie fotobudka, będzie karaoke i kawiarenka oraz samodzielne pieczenie kiełbasek na ognisku (o ile pogoda dopisze). Szkoła zaprasza również na niecodzienny pokaz świateł w ramach światełka do nieba, który przygotuje DJ Loczek. (kg)
Gmina Szubin
28 stycznia od 7.30 na ulicach miasta spotkać będzie można łącznie ponad 60 wolontariuszy – na terenie gminy będzie ich 120.
W Szubińskim Domu Kultury o godzinie 14.30 odbędzie się oficjalne rozpoczęcie finału, do tego otwarta zostanie kawiarenka, serwująca ciasta, kawę, herbatę i napoje, która działać będzie do końca finału.
Jak informuje szef sztabu, Paweł Pietroń – w części artystycznej wystąpią dzieci z Samorządowych Przedszkoli nr 2 i 3 oraz Niepublicznego Przedszkola Słoneczko. Na scenie zaprezentują się też dzieci ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Kątnego, zespół Ingenium (Szkoła Podstawowa nr 1), Dominika Piekierska (Szkoła Podstawowa nr 2) oraz Jagoda Buksa (ZS). Na zakończenie koncert zagra zespół Last Chance. Ingenium zagra o 17.40, Last Chance – o godzinie 18.20, całość potrwa do godz. 19.00.
Na zaproszenie Szubińskiego Domu Kultury swoje motocykle będą prezentować członkowie Grupy Moto Szubin.
W finałowe granie włączy się też Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Szubinie, która przed budynkiem SzDK prezentować będzie wyposażenie wozu bojowego.
Sztab z Szubina prowadzi licytacje w internecie; do wygrania jest m.in. kolacja z burmistrzem Szubina i przewodniczącą Rady Miejskiej, jednogodzinny spacer z alpakami oraz masa rzeczy powiązanych z Szubinem i WOŚP.
Własne imprezy przygotowało też wiele miejscowości, położonych w gminie Szubin. W piątek 26 stycznia o godzinie 16.00 z orkiestrą grać zacznie podstawówka w Turze. W sobotę
27 stycznia od godz. 14.00 – szkoły podstawowe w Królikowie i Kowalewie, a o godzinie 15.00 przyłączy się Kołaczkowo. W dniu finału dołączy Chomętowo, gdzie od godziny 7.00 wolontariusze zaczną kwestować. W świetlicy wiejskiej w Chomętowie o godz. 11.00 rozpocznie się oficjalny finał. Na te trzy dni zaplanowanych jest wiele wystąpień wokalno-tanecznych oraz pokazów pierwszej pomocy.
W Królikowie wystąpią członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Królikowa. W Kowalewie zagra zespół muzyczny Mikołaja Kalinowskiego, oraz wystąpią uczniowie szkoły tańca GABI. A w Chomętowie pokaz członków OSP Chomętowo oraz występ fundacji Melodia Życia.
Na niedzielę 28 stycznia Szubiński Klub Morsa planuje w Wąsoszu wspólne morsowanie, początek wydarzenia zaplanowany jest na godzinę 11.00. Przewidziana jest licytacja oraz strefa gastronomiczna, całość ma potrwać do trzech godzin.
Podczas zeszłorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kiedy zbierano pieniądze na walkę z sepsą, sztab z Szubina zebrał 100.041,01 zł. (kr,jk)
Żnin
Finał WOŚP w Żninie po kilku latach na rynku wraca pod dach Żnińskiego Domu Kultury. Oczywiście wolontariusze w liczbie 50 będą kwestowali z puszkami na ulicach miasta i to już od wczesnego rana. Natomiast w ŻDK finał rozpocznie się o 14.00. Wtedy wystąpią tańczące maluchy z sekcji umuzykalniającej prowadzonej przez Annę Plewę. O 14.30 rozpocznie się występ zespołu Bum. O 15.30 zaprezentuje się sekcja tańca nowoczesnego, którą prowadzi Weronika Dolata. O 16.00 pokaz w wykonaniu szkoły walki Raion Marka Słupeckiego. O 16.30 wystąpi duet Joanna Kalka i Wiesław Nowicki. Od 17.15 występy Laury Błażejczak, Aleksandry Pilarskiej, Weroniki Pietrzak, Michaliny Pryki i Jakuba Wodzińskiego – to uzdolniona muzycznie młodzież związana z ŻDK. O 18.15 występ Martyny Ratajczak. O 19.00 zaśpiewa Sara Gałązyka. O 20.00 przewidziane jest światełko do nieba, które odbędzie się na rynku, a przygotuje je Ochotnicza Straż Pożarna w Żninie.
Wróćmy jednak do planowanego finału w ŻDK, bo oprócz występów artystycznych będą tam trwały pokazy ratownictwa w wykonaniu zawodowych strażaków z PSP w Żninie, będzie spotkanie z policjantami. Klub Sportowy Szosa Żnin wystawi dwa trenażery. Jeden będzie dla osób dorosłych, drugi dla dzieci. To na nich odbędzie się akcja Kręcimy dla WOŚP. Polega ona na tym, że należy przejechać na rowerze kilometr albo więcej i wrzucić dowolną kwotę do puszki. Podczas jazdy, aby była ona przyjemniejsza dla uczestników, będzie wyświetlony na monitorze obraz z trasy ostatniego wyścigu Pałuki Tour. Dodatkowo zostanie zlicytowany na rzecz orkiestry obraz autorstwa Adriany Marek, który przedstawia kolarzy w oficjalnych koszulkach KS Szosa Żnin.
Swój udział w finale będzie miał również czołowy motorowodniak świata, żninianin Bartek Rochowiak, który przywiezie do ŻDK swój bolid wyścigowy i będzie można sobie zrobić w tej łódce pamiątkowe zdjęcie. Dodatkowo Bartek przekaże do zlicytowania na rzecz orkiestry koszulkę z autografami.
Licytacji rzecz jasna będzie dużo więcej. Będą to nie tylko gadżety, ale i vouchery, np. na ciasta od Grażyny Gutowskiej, na rejs turystyczny jachtem kabinowym na szlaku wodnym Żnin – Wenecja – Żnin oraz na 2 godziny szkolenia żeglarskiego pod okiem instruktora MKŻ, na jachcie regatowym klasy Omega Sport.
Warto zaznaczyć, że w tym roku na terenie Żnina będzie wystawionych, jeszcze przed niedzielnym finałem, znacznie więcej (z reguły były dotychczas dwie), aż 8 puszek firmowych, do których datki na rzecz WOŚP mogą wrzucać odwiedzający firmy i instytucje. (kg)
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS