A A+ A++

Dla Tomka Kawiaka dżinsy są wizytówką współczesnego świata. Symbolizują swobodę i pęd do wolności. Maluje, uprawia performance. Dżinsy rzeźbi od kilku dekad. Uprawia malarstwo, pokazuje je na całym świecie. W Polsce artysta i jego dżinsy są najbardziej znane w rodzinnym Lublinie.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

W zielonogórskim muzeum zobaczymy wystawę “Ślady 1962-2021”. – Ekspozycja ma charakter retrospektywny. Składają się na nią prace wykonane w różnych technikach: rysunki, kolaże, szkice, fotografie i instalacje. Wszystkie one to swego rodzaju tropy wiodące widza drogami, jakie przebył twórca. Tomek Kawiak należy do artystów, którzy potrafią sprostać niemal wszystkim wyzwaniom w obszarze sztuk plastycznych. Jest nazywany przez krytyków kronikarzem XX wieku – zapowiada Leszek Kania, dyrektor muzeum.

Tomek Kawiak, Ślady fot. Grzegorz Zabłocki

Kawiak, rocznik 1943, absolwent warszawskiej ASP, wyemigrował z Polski w 1970 r. Od tamtej pory mieszka we Francji. Przed wyjazdem pokazał akcję „Ból Tomka Kawiaka”, podczas której zabandażował okaleczone przez służby miejskie drzewa przy jednej z lubelskich ulic. Performance przeszedł do historii sztuki współczesnej. Uważa się go za pioniera polskiego happeningu ekologicznego.

Od 1976 r. prowadzi światową akcję tzw. “cegłowania” (briquetage) – podróżując po świecie, zostawia “Cegłę Tomka Kawiaka” (cegła o wymiarach 20 x 10 x 3 cm, wypalona w czerwonej glinie i opatrzona pieczęcią) w miejscach swojego pobytu.

Kawiak wystawia na całym świecie. „Dżinsy” i kieszenie utrwala w odlewach, multiplach, obrazach i rysunkach.

Otwarcie wystawy Tomka Kawiaka w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze w środę, 26 maja o godz. 17. W trakcie wernisażu zaprezentowany zostanie dokumentalny film Nataszy Ziółkowskiej pt. TATO (TAusche TOmek).

CZYTAJ TAKŻE: Gra Kwiat Jabłoni, a na scenie Michnik, Kurski, Polak i inni marszałkowie. Zapraszamy na finał plebiscytu “Wyborczej”

CZYTAJ TAKŻE: Słynne zdjęcie zeppelina nad Zieloną Górą. Pilot bombardował Londyn, zginął w katastrofie Hindenburga

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak urządzić taras Twoich marzeń? – 4 porady
Następny artykułPort Śródlądowy gotowy do sezonu żeglarskiego