Więcej wiadomości przeczytasz na Gazeta.pl.
Szacuje się, że zatrucia pokarmowe dotykają co drugiego podróżnego. “Biegunka podróżnych” czy “zemsta Faraona” to potoczne określenia na dolegliwości żołądkowe, które dotykają turystów podróżujących poza Europę – niezależnie od tego, czy podróżują na własną rękę, czy z biurem podróży. Najczęściej spowodowane są występowanie odmiennej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego u Europejczyków, niedostosowanej do lokalnej flory bakteryjnej. Michelle Marie opublikowała na TikToku krótkie nagranie, w którym wyjaśnia, czego należy unikać w czasie podróży, aby czuć się bezpiecznie.
Jak uniknąć zatrucia pokarmowego w czasie podróży?
“Po tym, jak pierwszy raz zatrułam się w czasie podróży, obiecałam sobie, że nigdy więcej się to nie wydarzy” – zadeklarowała podróżniczka na początku swojego nagrania. Następnie zaznaczyła, że zdawała sobie sprawę z tego, że w niektórych państwach należy uważać na to, co się pije. Unikać wody z kranu i napojów z lodem. Jednak nie spodziewała się, że może zatruć się od spożywania surowych warzyw i owoców. Dolegliwości żołądkowe wystąpiły u niej po zjedzeniu winogron. “Jeśli chcecie jeść owoce i warzywa, obierzcie je ze skóry, albo umyjcie wodą butelkowaną” – podkreśliła.
Internauci podziękowali jej za radę. “Boję się jeść na mieście, po tym jak od kilku lat dopada mnie zatrucie pokarmowe w czasie wyjazdów” – napisała jedna z użytkowniczek TikToka.
Co jeszcze zrobić, żeby zminimalizować ryzyko zatrucia pokarmowego?
Oczywiście nikt nie może mieć stuprocentowej pewności, że uniknie zatrucia pokarmowego. Można jednak zminimalizować jego ryzyko. Przede wszystkim należy zawsze pić butelkowaną wodę, a nawet używać jej do robienia kawy oraz herbaty. Istotne jest też regularne mycie rąk przed jedzeniem, mycie zębów butelkowaną wodą,
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS