A A+ A++

Agata Wiśniewska

Tak o powrocie do szkół dzieci z klas I-III wypowiada się Grzegorz Czarnowski, dyrektor miejskiej oświaty. Urzędnik zapewnia, że chojnickie podstawówki są przygotowane pod względem obostrzeń, jakie dały ministerstwa i GiS.

Najmłodsi uczniowie wracają do szkół. Ze względu na obecnie panującą porę roku i nieliczne oddziały w szkołach nie będą musieli czekać do ropoczęcia lekcji na dworze.

Wytyczne są praktycznie takie same, jak przed zamknięciem szkół, więc rewolucji nie będzie – mówi Grzegorz Czarnowski. Placówki oświatowe są wyposażone w środki do dezynfekcji. Do tego trzeba będzie zachowywać, znany nam już dobrze dystans społeczny, i tak zorganizować zajęcia, aby z danej sali korzystała jedna klasa.

Dzisiaj (13.01) i jutro, na punkcie drivethru przy Szpitalu Specjalistycznym w Chojnicach, testowani są nauczyciele prowadzący zajęcia w klasach I-III, tj. nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i przedmiotowcy (nauczyciele od języków, informatycy, katecheci, wuefiści). – Na ten moment na 147 nauczycieli z tego grona 74 zadeklarowało, że chce wykonać wymaz – informuje dyrektor wydziału edukacji. Sensu wykonywania badania nie widzą nauczyciele, którzy już przeszli kornowirusa. Kilku nauczycieli z wspomnianych wyżej 147 osób, właśnie zmaga się z covidem.

Wyniki z przeprowadzonych testów pedagodzy mają otrzymać do niedzieli. Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 będa musiały poddać się obowiązkowej 10 dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osób z kontaktu.

Co jeśli w trakcie wymazów wyjdą nowe zakażenia? – Będziemy wtedy decydować czy wprowadzamy zastępstwo, czy może o jeden, dwa dni danej klasie przedłużymy nauczanie zdalne – mówi urzędnik.

Zdaniem dyrektora wydziału edukacji w chojnickim ratuszu, nauczyciele dla bezpieczęństwa powinni być wymazywani, co najmniej raz w tygodniu. – Najlepszą ochroną byłaby szczepionka, biorąc pod uwagę, że nauczyciele będą mieli ciągły kontakt z dziećmi, które do osiągnięcia pełnoletności szczepione nie będą. Na szczepienie przed 18 stycznia pracowników szkół nie ma jednak szans. Z deklaracji zebranych w szkołach wynika, że na ten moment szczepieniu poddałoby się około 90 pedagogów z klas I-III.

Szkoły sa przygotowane do tego, żeby przyjąć dzieci, co nie oznacza, że będzie bezpiecznie. W każdym razie spełniamy normy, które nam narzucono – podsumowuje Grzegorz Czarnowski.

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkoda Enyaq iV już w Polsce – znamy ceny
Następny artykułDobry czas dla Lublina