A A+ A++

3 grudnia w polskich mediach społecznościowych Damian Żurawski, radny miejski z Sosnowca, opublikował na swoich kontach na Twitterze oraz Facebooku wideo przedstawiające mężczyznę w ostatniej chwili ratującego dziecko przed potrąceniem przez kierowcę, który prowadząc SUV-a, wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Film opatrzył opisem: “Uratował dziecku życie! Prawdziwy bohater!”. Film został udostępniony kilka tysięcy razy, a na samym Twitterze miał ponad 300 tysięcy odsłon. Jak się okazuje, scena w rzeczywistości była inscenizowana, a chłopcu nie groziło żadne niebezpieczeństwo.

Źródło: Facebook/Damian Żurawski

Teza:

Na filmie, Bohater uratował dziecko na przejściu dla pieszych

Nasza ocena:

Montaż wideo białoruskich youtuberów

W rzeczywistości scena widoczna na filmie została zainscenizowana na potrzeby materiału edukacyjnego i została wyreżyserowana przez białoruskich tiktokerów, rodzinę Gomylyaev. Wideo z przekazem dotyczącym zachowania czujności na drogach umieścili na swoim koncie na portalu TikTok. Napisy nad i pod sceną to hasła: “Nie łam przepisów ruchu drogowego!!!” oraz “Bądźcie ostrożni i uważajcie na drogach!”

@all_about_nati przekaz edukacyjny
Źródło: TikTok/@all_about_nati

Na filmie umieszczonym przez radnego Żurawskiego nie widać znaku wodnego z TikToka, dlatego trudniej zidentyfikować autora wideo. Wycięto także z niego końcową planszę z przekazem wzywającym do zachowania czujności na przejściach dla pieszych.

Andrei Gomylyaev, autor montażu, zamieścił na swoim kanale YouTube wideo, na którym pokazuje kulisy powstawania oryginalnego klipu. Widać na nim też wszystkich aktorów biorących udział w inscenizacji, czyli rodzinę Andreja.

Andrei Gomylyaev wideo z pracy nad montażem
Źródło: YouTube/Andrei Gomylyaev

W rozmowie z nami Damian Żurawski przyznał, że wideo otrzymał od kolegi i nie miał świadomości, że film został wyreżyserowany, a zamieścił go dla przestrogi. Obiecał umieścić sprostowanie w swoich mediach społecznościowych. Jako radny Sosnowca wystosował w obecnej kadencji kilkadziesiąt interpelacji dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Podsumowanie

Scena widoczna w materiale wideo nie jest prawdziwa, a dziecku nie groziło żadne niebezpieczeństwo. Zainscenizowany przez białoruskich tiktokerów film miał na celu zwrócenie uwagi kierowców na bezwzględne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a rodziców na uczenie dzieci umiejętności poruszania się po drogach.

Źródła

Auto Onliner: https://auto.onliner.by/2022/12/01/ostrosyuzhetnoe-video-muzhchina-spas-rebenka-na-perexode-ishhem-geroya

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJanusz Waluś został warunkowo zwolniony z więzienia w RPA
Następny artykułZostań wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy