A A+ A++

Słynny „rajd bogów” – jak brzmi przydomek i część oficjalnej nazwy imprezy – obchodzi w tym roku siedemdziesiąte urodziny. Przez długie łata był nieodłącznym elementem kalendarza światowego czempionatu. Wypadł z niego po 2013 roku i powrócił w sezonie 2021.

Organizatorzy tegorocznej – 67. edycji – przygotowali piętnaście odcinków specjalnych. Sztorm atmosferyczny „Daniel”, który na początku tygodnia nawiedził środkową Grecję i przyniósł intensywne opady zmusił do częściowej modyfikacji trasy. Łącznie pozostało do przejechania niespełna 271 kilometrów.

Ostatnią w harmonogramie, próbę Grammeni 2 – rozgrywaną w formacie Power Stage – wygrali Rovanpera i Halttunen i przypieczętowali tym samym triumf w całym rajdzie. Finowie zapisali na swoje konto jedenastą rundę WRC w karierze, trzecią w tym sezonie i znacznie zbliżyli się do obrony tytułu. Mistrzowie świata prowadzenie objęli po ostatnim sobotnim odcinku. Uszkodzone zawieszenie wyeliminowało Sebastiena Ogiera i Vincenta Landaisa. Wcześniej z tego samego powodu – choć dotyczącego przodu samochodu – z marzeniami o triumfie pożegnali się Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe.

– Wielka ulga. Po trudnym Rajdzie Finlandii musieliśmy zaliczyć taki powrót. Mądra jazda i chwilami cisnęliśmy. Dziękuję zespołowi, samochód spisywał się wyśmienicie. Tutaj daliśmy z siebie wszystko – podsumował Rovanpera.

Elfyn Evans i Scott Martin zajęli drugie miejsce [+1.31,7]. Dani Sordo i Candido Carrera do końca walczyli z załogą Toyoty, ale musieli zadowolić się trzecią pozycją [+1.35,9]. Dla hiszpańskiego kierowcy to 56 podium w WRC.

– Wygląda na to, że koniec końców nie jest źle. Punkty się przydadzą. Zobaczymy. Ci za nami też pewnie szybko pojadą – przekazał Evans.

– Dałem z siebie wszystko. Elfyn miał trochę pecha w tym rajdzie i jechał dobrze. Ja nie jestem zadowolony ze swojej formy. Tutaj cisnęliśmy. Dziękuję zespołowi za start – mówił Sordo.

Tanak i Jarveoja po stracie w piątek prawie czterech minut zdołali przebić się tuż za podium [+4.28,4]. Piątkę zamknęli Esapekka Lappi i Janne Ferm [+6.22,3], którzy główne straty ponieśli w sobotę. Równie trudny drugi etap mieli Takamoto Katsuta i Aaron Johnston [+7.20,9].

– Wydaje mi się, że szybsi są wciąż po nas. Piątek był ciężki, ale wróciliśmy. Opłacało się naprawić samochód i dostać karę – stwierdził Tanak.

– Popełniłem trochę błędów, ale pojechaliśmy bardzo agresywnie. Sporo zabawy. Generalnie nie był to jednak nasz weekend. Następnym razem będzie lepiej – zapowiedział Lappi.

– Starałem się, ale popełniłem, tu zbyt wiele błędów. Samochód pracował bardzo dobrze, ale ja nie potrafiłem go wykorzystać. Zobaczymy, jak będzie w Chile. Dziękuję zespołowi. To było dobre doświadczenie – przekazał Katsuta.

Na PS za Rovanperą i Halttunenem trójkę skompletowali Evans i Martin [+2,5] oraz Tanak i Jarveoja [+2,6 s]. Próbę przerwano po wypadku Roberta Virvesa i Craiga Drew i wznowiono po kwadransie. Część załóg nie przejechała jednak próby sportowym tempem. Potem oes kolejny raz został zatrzymany i już go nie wznowiono.

W WRC 2 wygrali Andreas Mikkelsen i Torstein Eriksen – jednocześnie siódma załoga generalki [+9,41,0] – choć jeszcze w piątek tracili do liderów kategorii ponad półtorej minuty. Od tamtej pory unikali już jednak przygód i sięgnęli po trzecie zwycięstwo w sezonie. Gus Greensmith i Jonas Andersson kończyli rajd nie w pełni sprawną Skodą i stracili do Norwegów 10,3 s. Trójkę WRC 2 skompletowali Yohan Rossel i Arnaud Dunand, prawie półtorej minuty gorsi od Mikkelsena. Dziesiątkę generalki zamknęli Sebastien Ogier i Vincent Landais [+11.43,4].

– To naprawdę wyjątkowe zwycięstwo. Po piątku nie wyglądało to dobrze. Zdecydowaliśmy się zaryzykować. Zwykle trzeba dbać o punkty, ale powiedzieliśmy sobie „pieprzyć to”. Cisnęliśmy w każdym zakręcie. Dziękuję chłopcom w zespole. Wszystko zawsze naprawiali na czas – cieszył się Mikkelsen.

– Na pewno jestem trochę rozczarowany. Nie mogliśmy walczyć z Andreasem do końca. Był to jednak generalnie trudny weekend. A jeszcze trudniejszy dla mieszkańców tych regionów. Drugie miejsce nie jest takie złe – podsumował Greensmith.

– Zobaczymy, jak potoczą się mistrzostwa. Przed rajdem, gdybyście mi powiedzieli, że będę tutaj na podium, przyjąłbym to. Jednak prowadziliśmy i to trochę zmienia. Jednak nie było źle. Samochód jest sporo lepszy niż w Portugalii i na Sardynii. Muszę jednak coś jeszcze w tym roku wygrać – analizował Rossel.

– Czuję, że chcę do domu. Tak czasami bywa w rajdach. Trzeba też mieć szczęście, a nam go zabrakło. Do następnego. Gdzie? Pewnie Niemcy – przyznał Ogier.

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak dobre tempo przeplatali przygodami. Łapali kapcie, a po jednym z większych przejazdów przez wodę na prawie półtorej minuty „zaniemógł” silnik w Skodzie. Ostatecznie zajęli szóste miejsce w WRC 2 [+2.54,8]. Na pocieszenie duet ORLEN Rally Team dojechał drugi w podkategorii Challenger. Najlepsi w tej klasyfikacji byli Gregoire Munster i Louis Louka.

– Rajd Akropolu dobiegł końca. Jesteśmy na szóstej pozycji, mieliśmy szansę na czołową trójkę, ale niestety było trochę trudności – przekazał Kajetanowicz. – Dwie przebite opony mocno nas zepchnęły w klasyfikacji. Tempo było całkiem przyzwoite na większości odcinków specjalnych. Cieszę się, choć wolałbym stąd wywieźć więcej punktów, natomiast bardzo ważne są te, które mamy. Mam nadzieję, że przydadzą się na koniec sezonu. Zajmujemy drugie miejsce wśród załóg niefabrycznych i szóste w WRC 2. Cały zespół ORLEN Rally Team powinien być z siebie dumny. Myślę, że przed Rajdem Chile to dobry prognostyk. Mamy dobre tempo i ustawienia, które jeszcze trzeba trochę dopracować pod nową nawierzchnię, ale jesteśmy pozytywnie nastawieni

Równie pełny wydarzeń był Rajd Akropolu dla Mikołaja Marczyka i Szymona Gospodarczyka. Druga polska załoga także borykała się z uszkodzonymi oponami oraz zalanym silnikiem. Debiutanci w greckiej rundzie czempionatu finiszowali na dziewiątej pozycji w WRC 2, piątej wśród „Challengerów”.

– Dojeżdżamy do mety Rajdu Akropolu – z perspektywy zdarzeń rajdowych oceniam, że to już jest powód do zadowolenia – uznał Marczyk. – Zajmujemy piąte miejsce w WRC2 Challenger i dziewiąte  w klasyfikacji generalnej WRC2. Pomimo mocno przeprawowego charakteru rywalizacji, wiem, że byliśmy w stanie uniknąć niektórych kłopotów. Cieszę się jednak i doceniam debiut w Grecji zakończony na mecie.

W rundzie JWRC – ostatniej w sezonie i podwójnie punktowanej – triumfowali Diego Dominguez i Rogelio Penate. Jednak z tytułu cieszyć się mogą William Creighton i Liam Regan. Irlandczycy odpadli w piątek, ale wrócili do rywalizacji. Dojechali piąci, a kilka dodatkowych punktów zdobyli także dzięki oesowym zwycięstwom, które nagradzane są w JWRC.

W tabeli kierowców prowadzi Rovanpera z 200 punktami. Evans traci do Fina 33 oczka. Neuville pozostał trzeci [134], ale zbliżył się do niego Tanak [119]. Wśród zespołów producenckich Toyota [430] ma prawie 100 punktów przewagi nad Hyundaiem [339]. Dorobek M-Sportu to 220 oczek.

Kolejną rundą sezonu będzie Rajd Chile, zaplanowany w dniach 28 września – 1 października.

Kajetan Kajetanowicz, Maciej Szczepaniak, Skoda Fabia RS Rally2

Wyniki:

1. Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen Toyota GR Yaris Rally1 3:00.16,7
3. Elfyn Evans/Scott Martin Toyota GR Yaris Rally1 +1.31,7
2. Dani Sordo/Candido Carrera Hyundai i20 N Rally1 +1.35,9
4. Ott Tanak/Martin Jarveoja Ford Puma Rally1 +4.28,4
5. Esapekka Lappi/Janne Ferm Hyundai i20 N Rally1 +6.22,3
6. Takamoto Katsuta/Aaron Johnston Toyota GR Yaris Rally1 +7.20,9
7. Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen Skoda Fabia RS Rally2 +9.41,0 [1 WRC2]
8. Gus Greensmith/Jonas Andersson Skoda Fabia RS Rally2 +9.51,3 [2 WRC2]
9. Yohan Rossel/Arnaud Dunand Citroen C3 Rally2 +11.07,0 [3 WRC2]
10. Sebastien Ogier/Vincent Landais Toyota GR Yaris Rally1 +11.43,4

13. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak Skoda Fabia RS Rally2 +12.35,8 [6 WRC2]
16. Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk Skoda Fabia RS Rally2  [9 WRC2]

Mikołaj Marczyk, Szymon Gospodarczyk, Skoda Fabia RS Rally2

Mikołaj Marczyk, Szymon Gospodarczyk, Skoda Fabia RS Rally2

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy, smaczny grzyb rozpycha się w polskich lasach. Rośnie go tyle, że ludzie wracają z pełnymi koszami
Następny artykułWino, jarmark, kiełbasa, śpiew i tłumy ludzi. W Zielonej Górze ruszyło winobranie [DUŻO ZDJĘĆ]