Liczba wyświetleń: 922
Zamieszki w Kolumbii, które rozpoczęły się w czwartek podczas krajowych akcji protestu, zostały wznowione w piątek w stolicy. Władze wprowadziły godzinę policyjną w całej Bogocie. „W gminach Bosa, Kennedy i Ciudad Bolivar obowiązuje godzina policyjna od 21:00 w piątek do 5:00 w sobotę (czasu lokalnego)” – powiedział burmistrz Bogoty Enrique Peñalosa w City TV. Później urząd miasta ogłosił, że w całej stolicy zostanie wprowadzona godzina policyjna. System szybkich autobusów miejskich został zatrzymany. Według urzędu miasta do tej pory zatrzymano 230 osób za zakłócanie porządku publicznego, rabunek i wandalizm.
Przed komisariatem policji w departamencie Cauca w Kolumbii wybuchła zaminowana ciężarówka – informują media, powołując się na gazetę „Tiempo”. „Bomba w samochodzie właśnie wybuchła w Santander de Quilichao, Cauca, obok nowego posterunku policji. Gmina pozostała bez prądu” – napisano w wiadomości. Według źródeł w prokuraturze eksplozja zabiła trzy osoby, a co najmniej 10 osób odniosło rany. Według lokalnych mediów podczas ataku wyrzucono z ciężarówki w kierunku budynku dwie butle, ale całe miasto odczuło eksplozje.
Władze oskarżają niektóre grupy agresywnych „enapuchados” – chuliganów ukrywających się za maskami i kapturami, ale lokalne media piszą o nadmiernym użyciu siły przeciwko pokojowym marszom, które również odbywały się w piątek w stolicy.
Według oficjalnych informacji w trakcie protestów zginęły trzy osoby, a 273 zostało rannych, w tym 148 żołnierzy oraz trzech policjantów.
Wcześniej w protestach w Kolumbii wzięło udział ponad 200 tysięcy osób, w wielu miastach kraju doszło do zamieszek. Protesty były pierwotnie planowane jako marsze uczniów i nauczycieli, ale opozycja polityczna ogłosiła zamiar przeprowadzenia również strajku generalnego w tym dniu. Obywatele protestują przeciwko bezczynności rządu w walce z przestępczością i przeciwko polityce gospodarczej.
Władze Kolumbii wcześniej wyrażały obawy, że protesty mogą się odbyć zgodnie ze scenariuszem krajów sąsiednich, w których zamieszki spowodowały ofiary w ludziach i poważne straty gospodarcze. W przeddzień protestów służba migracyjna zamknęła granice lądowe i rzeczne, rząd ogłosił środki nadzwyczajne, które obejmują zakaz noszenia broni, ograniczenie sprzedaży i konsumpcji alkoholu oraz możliwość wprowadzenia godziny policyjnej.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS