A A+ A++

Bogdan Borusewicz nie musi przepraszać córek swojego byłego nauczyciela z liceum – zadecydował Sąd Okręgowy w Gdańsku. Zdaniem wicemarszałka, po donosie do SB przez Benedykta Szumilewicza trafił on w 1968 r. do więzienia. Jego córki, które domagały się przeprosin, twierdziły że ich ojciec doniósł na Borusewicza tylko raz – w 1982 r.

Zakończona w poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku rozprawa dotyczyła wydarzeń z marca 1968 roku. Córki Benedytka Szumilewicza, nieżyjącego nauczyciela z liceum plastycznego (do którego uczęszczał Bogdan Borusewicz) Ewa Szumilewicz-Filocha i Agata Hofman, domagały się w pozwie przeprosin od wicemarszałka Senatu, za – jak twierdziły – podawanie nieprawdziwych informacji na temat ojca. Kobiety negowały kwestię doniesienia do Służb Bezpieczeństwa przez ich ojca na Borusewicza w 1968 r.

Pokazał mu ulotkę. “Kilka dni później zostałem aresztowany”

Wicemarszałek w wywiadach prasowych, a także biograficznej książce wspominał, że trafił wówczas do więzienia przez swojego nauczyciela chemii, któremu nieopacznie pokazał ulotkę własnej roboty.

Na poprzedniej rozprawie Borusewicz zeznał, że znał i szanował swojego “ulubionego nauczyciela Benedytka Szumilewicza”. Podkreślił, że ulotkę pokazał tylko jemu. – Ulotkę włożyłem do książki, którą mu przekazałem mówiąc, że są w niej ciekawe zadania. Otworzył książkę na ulotce, przeczytał ją, uśmiechnął się i oddał mi ją. Kilka dni później zostałem aresztowany – zeznawał Borusiewicz.

W dokumentach Służby Bezpieczeństwa zachowały się dowody na to, że Szumilewicz doniósł na Borusewicza przynajmniej jeden raz, ale w stanie wojennym, w 1982 roku, a nie – jak twierdzi Borusiewicz – w 1968 r.

Córka Szumilewicza, Agata Hoffman, na poprzedniej rozprawie zeznała, że jej ociec doniósł na Borusewicza w 1982 roku i było to wymuszone przez funkcjonariuszy ZOMO.

W poniedziałek sędzia SO w Gdańsku Beata Grygiel-Stelina oddaliła powództwo i zasądziła od córek Szumilewicza po tysiąc złotych na rzecz Borusewicza za zwrot kosztów sądowych.

Pewności nie ma, jest … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSztandar na 100-lecie SP5
Następny artykułLosy Krychowiaka w reprezentacji z dużym znakiem zapytania. WIDEO