A A+ A++

Debaty historyków, musical młodych „Kolumbowie Wszech Czasów”, Msza św. i modlitwy w miejscach pamięci, a także wystawy przygotowane przez różne instytucje upamiętnią w Kielcach 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia  w południe zapłoną znicze na grobie powstańca warszawskiego Wacława Wilka-Wilczyńskiego ps. „Mały”, który spoczywa na Cmentarzu Starym w Kielcach.

O godz. 15.45 rozpocznie się Msza św. w intencji poległych za wolność w kościele Garnizonowym pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Kielcach. Po Eucharystii, uczestnicy przemaszerują na Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów, przed pomnik Harcerzy Poległych za Ojczyznę, gdzie o godzinie 17.00 odbędzie się główna część obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O oprawę muzyczną uroczystości zadba Marszałkowska Orkiestra Dęta działająca przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

W przeddzień w środę 31 lipca  o godz. 20 będzie obejrzeć musical pt. „Kolumbowie Wszech Czasów” przy Pomniku Harcerzy Poległych za Ojczyznę. Widowisko przygotowało Kieleckie Centrum Kultury wraz z młodzieżą i dziećmi.

– Niby wszyscy znamy określenie „Kolumbowie” i wiemy, kogo dotyczy, a jednocześnie niewiele jesteśmy w stanie powiedzieć o historii poszczególnych artystów: pisarzy, poetów, aktorów, operatorów filmowych i piosenkarzy biorących udział w Powstaniu Warszawskim. W czasie wojny, w obliczu zagrożenia wolności wyzwalają się wśród ludzi wartości twórcze i talenty w różnych dziedzinach kultury. Artyści stają się uczestnikami walki o słuszną sprawę: ich orężem jest sztuka – mówi Dariusz Skrzyniarz, asystent prasowy kieleckiej delegatury IPN.

Przypomina, że podczas Powstania napisano kilkadziesiąt wierszy i piosenek, zorganizowano ponad 50 spotkań estradowych z aktorami i śpiewakami, kilka przedstawień teatrzyku kukiełkowego dla dzieci, wiele koncertów wybitnych kompozytorów, nadano kilkaset audycji Polskiego Radia oraz radiostacji AK ,,Błyskawica”, wydano ponad 150 tytułów prasy powstańczej, zaprojektowano i wydrukowano kilka plakatów kolorowych, serię znaczków pocztowych, tysiące orzełków i różnych emblematów. Wykonano również kilkaset rysunków i portretów oraz nakręcono 15 tysięcy metrów taśmy filmowej. Samych fotografii, dokumentujących wydarzenia Powstania zachowało się ponad 10 tysięcy.

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to również okazja do upamiętnienia wydarzeń związanych z akcją „Burza” na Kielecczyźnie.

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zaprasza 2 sierpnia w piątek na panel dyskusyjny poświęcony akcji „Burza”, który odbędzie się w sali konferencyjnej Delegatury IPN w Kielcach. Wezmą w nim udział dr Marek Jedynak, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku oraz dr hab. Sebastian Piątkowski z Delegatury IPN w Radomiu.

Rozkazem Dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” z 14 sierpnia 1944 r. siły Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK miały ruszyć na pomoc walczącej stolicy. Z powodu trudności natury wojskowej marsz na pomoc Warszawie został ostatecznie odwołany, a Korpus Kielecki AK rozwiązany. Żołnierze nie złożyli jednak broni biorąc udział w walkach z okupantem niemieckim.

W związku z obchodami rocznicowymi Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach zaprezentuje wystawę pt. „Dziś idę walczyć – mamo…”. Ponadto w  gablotach zaplanowano prezentację zbiorów WBP poświęconych tematyce powstania. Wystawa będzie prezentowana w dniach 1 – 31 sierpnia 2024 r. w holu na 1 piętrze. Z kolei Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach 1 sierpnia 2024 r. o godz. 11.oo zaprasza do swojej siedziby na otwarcie wystawy pt. „Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew”. Na wystawie, przygotowanej przez Wydział Gromadzenia, Ewidencji i Opracowania Zbiorów znajdą się eksponaty z prywatnej, gromadzonej przez kilkadziesiąt lat, kolekcji pracownika biblioteki. Muzeum Narodowe w Kielcach zachęca do obserwowania swojego profilu na Facebooku, gdzie pojawią się okolicznościowe posty upamiętniające 80. rocznicę godziny „W”.

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00 – godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. Zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBarbara Nowak szefową w PiS. Beata Szydło: “Ktoś musiałby stracić kontakt z rzeczywistością”
Następny artykułUODO chce utrudnić fiskusowi dostęp do danych o rachunkach bankowych