Liczba wyświetleń: 160
Kanadyjski rząd federalny wydał w czasie pandemii na zasiłki i subsydia 240 miliardów dolarów. Okazuje się, że odbiorcami tych funduszy były korporacje, które i tak wypracowywały zyski.
Przed pandemią Annette Reyes zarabiała 15,30 dol. za godzinę sprzątając biura w centrum Toronto. Wystarczało jej na czynsz i na opłacenie szkoły córki na Filipinach. Na początku kwietnia dostała wypowiedzenie od swojego pracodawcy, firmy GDI zajmującej się takimi usługami jak sprzątanie, utrzymanie i konserwacja budynków. Reyes najpierw żyła z oszczędności, a potem zaczęła dostawać CERB. Tymczasem jej pracodawcy wcale nie wiodło się tak źle.
GDI odntowało straty np. w usługach mechanicznych, ale jeśli chodzi o usługi sprzątania, popyt nie słabnie. Ceny akcji GDI są rekordowo wysokie, a firma podała, że w kwartale od czerwca do września dochody wzrosły o ponad 10 proc.
Do tego od kwietnia firma otrzymała 29,4 miliona dolarów w ramach programu CEWS (Canada Emergency Wage Subsidy).
GDI jest jedną z wielu dużych korporacji, które mimo ogólnie dobrej kondycji finansowej zakwalifikowały się do wypłaty subsydiów. Podstawą był poważny spadek dochodów co najmniej w jednym dziale. CBC News przeanalizowało oświadczenia finansowe 53 firm, które w ramach programu CEWS dostały ponad 10 milionów dolarów. Prawie 30 z nich wypłaciło swoim udziałowcom dywidendy kwartalne – łącznie prawie 2 miliardy dolarów w okresie od kwietnia do września. Do tego co najmniej siedem przedsiębiorstw latem, otrzymując CEWS, odkupiło swoje akcje. W przypadku 13 firm dochód netto w 2020 roku jest wyższy niż w 2019. Wśród nich znajdują się Leon’s (dostał 32 mln dol. w ramach CEWS) i Extendicare (82,2 miliona).
CEWS ma do przyszłego roku kosztować 100 miliardów dolarów. Program miał z założenia pomagać przedsiębiorstwom, którym brakuje na wypłaty pensji. Do końca nie wiadomo, komu pomógł, ponieważ nie wszystkie dane są dostępne. Trudno jest się zorientować, które przedsiębiorstwa otrzymały subsydia, w jakiej kwocie i na co je przeznaczyły. Tylko przedsiębiorstwa notowane na giełdzie są zobowiązane do przedstawiania zestawień finansowych. Odbiorców rządowych wypłat było 355 990, natomiast tylko 213 przedsiębiorstw notowanych na giełdzie “przyznało się” do korzystania z subsydiów. Z ich zestawień finansowych niestety nie wynika, ilu pracowników dostało dopłaty do pensji.
Canada Revenue Agency mimo obietnic nie ujawniła jeszcze listy beneficjentów programu CEWS.
Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net
Poznaj plan rządu!
OD ADMINISTRATORA PORTALU
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS