Podczas uroczystości szef resortu sprawiedliwości stwierdził, że „w ostatnich latach sądownictwo dyscyplinarne służyło przede wszystkim podporządkowaniu i karaniu tych, którzy mieli odwagę być niepokorni i upominali się o przestrzeganie praworządności oraz ochronę innych zasad konstytucyjnych”. Tymczasem jak podkreślił, „w państwie demokratycznym sądownictwo dyscyplinarne powinno służyć podnoszeniu jakości funkcjonowania sądownictwa”. – Liczę, że stworzą Państwo sądownictwo dyscyplinarne służące wszystkim obywatelom. Wierzę, że przywrócicie normalność, która powinna cechować wymiar sprawiedliwości w każdym państwie – mówił Adam Bodnar.
Ministerstwo Sprawiedliwości przypomina, iż obowiązki sędziom Sądów Dyscyplinarnych przy Sądach Apelacyjnych i sędziom Sądów Dyscyplinarnych przy Wojskowych Sądach Okręgowych powierza Minister Sprawiedliwości na podstawie ustawy z 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych. Łącznie tę funkcję pełni 137 sędziów. Zgodnie z ustawą kandydaci na sędziów dyscyplinarnych muszą posiadać co najmniej dziesięcioletni staż pracy na stanowisku sędziego.
W 2018 r. sędziowie dyscyplinarni zostali powołani na pierwszą kadencję. Na przełomie czerwca i lipca 2024 r., 129 sędziów sądów dyscyplinarnych zakończyło kadencje. O wskazanie nowych kandydatów Ministerstwo Sprawiedliwości wystąpiło do prezesów Sądów Apelacyjnych i Wojskowych Są … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS