A A+ A++

– REKLAMA –

W pierwszych dniach października na zaproszenie władz Bad Salzdetfurth delegacja samorządowców z Bochni odwiedziła miasto partnerskie w Niemczech. Okazją do spotkania były uroczystości związane ze Świętem Zjednoczenia Niemiec, obchodzonym 3 października, symbolizującym koniec powojennego podziału naszych zachodnich sąsiadów.

Z tej okazji organizowane były
liczne uroczystości, wystawy i konferencje poświęcone temu wydarzeniu, które
miały charakter rodzinny i integracyjny. W takich obchodach miała okazję
uczestniczyć delegacja bocheńska z Burmistrz Magdaleną Łacną, dla której była
to pierwsza, po objęciu urzędu, wizyta w mieście partnerskim Bochni. Delegacja
zostawiła wpis w Księdze Pamiątkowej Bad Salzdethfurth upamiętniający obecność
w tym jakże ważnym dniu dla społeczności niemieckiej .

W tym wydarzeniu oprócz polskiej
delegacji udział wzięli goście z Kelbry, również miasta partnerskiego Bad
Salzdethfurth. Z okazji Święta Zjednoczenia Niemiec Burmistrz Miasta Bochnia
Magdalena Łacna odczytała i wręczyła włodarzowi Bad Salzdetfurth – Björnowi
Gryschce adres okolicznościowy, który został bardzo ciepło odebrany przez
zgromadzonych mieszkańców miasta.

„Zjednoczenie Niemiec, które upamiętniamy dzisiaj, stało się ważnym elementem tworzenia Europy bez podziałów, Europy współpracującej, zjednoczonej w różnorodności.” – podkreśliła w liście burmistrz Magdalena Łacna.

„W imieniu społeczności Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia, chciałabym podkreślić, jak wiele dla nas znaczy wspólna przyszłość oparta na partnerstwie, współpracy gospodarczej, kulturalnej i społecznej. Wierzę, że partnerstwo naszych miast będzie się dalej rozwijać, przynosząc korzyści dla obu społeczności” – dodała Gospodarz Solnego Grodu.

W nawiązaniu do tego Święta delegacja z Bochni miała okazję zobaczyć pomnik graniczny w miejscowości Hötensleben. Jest to niezwykle symboliczne miejsce, które upamiętnia burzliwą historię podziału i zjednoczenia Niemiec. Znajduje się on na terenie landu Saksonia-Anhalt, należącym wówczas do Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD). Pomnik został wzniesiony w miejscu, gdzie niegdyś przebiegała granica wewnętrzna kraju. Po upadku Muru Berlińskiego i zjednoczeniu Niemiec, pomnik stał się miejscem pamięci i refleksji. Jego obecność przypomina o trudnych doświadczeniach, jakie przeżyli mieszkańcy regionu oraz o zwycięstwie wolności nad totalitaryzmem.

Podczas pobytu bocheńskiej delegacji w mieście partnerskim odbyło się robocze spotkanie w Ratuszu, gdzie omawiano wzajemną współpracę na wielu płaszczyznach, a w szczególności związaną z wymianą młodzieży z bocheńskich szkół. Omawiano także nowy, ciekawy wspólny projekt w zakresie kultury. Również podczas spotkania nie zabrakło informacji w temacie dotychczasowego i przyszłego rozwoju i współpracy obu miast.

Dodatkowo przedstawiciele bocheńskiego magistratu oraz radni Rady Miasta Bochnia odbyli kilkugodzinną wizytę w miejscu składowania i utylizacji odpadów komunalnych odbieranych od mieszkańców Bad Salzdetfurth i okolicznych miejscowości. Bardzo szczegółowo przedstawiono,  jak wygląda cały proces związany z segregacją śmieci. Podczas tej wizyty zastępca burmistrza Filip Pach poinformował, jak wygląda segregacja śmieci w naszym mieście. Przedstawił również informacje dotyczące nowych technologii związanych z wytwarzaniem biogazu przez oczyszczalnię ścieków w Bochni, jak również punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Delegacja z Bochni oprócz licznych atrakcji turystycznych miała także okazję zwiedzić najnowsze inwestycje zrealizowane przez Miasto Bad Salzdethfurth oraz poznać plany inwestycyjne na najbliższe lata.


Kliknij i dodaj komentarz


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolka wśród kandydatek na trenera Igi
Następny artykułDwóch złodziei zatrzymanych na gorącym uczynku