A A+ A++

20 lat temu w Bobowej miała miejsce uroczysta rekonsekracji synagogi w której  uczestniczyła wspólnie  polska  i żydowska społeczność. To wydarzenie miało wymiar szczególny, ponieważ symbolizowało, wciąż żywe, wielokulturowe dziedzictwo  Ziemi Gorlickiej. Początki synagogi sięgają połowy XVIII wieku. Remont tego obiektu  rozpoczął się w latach  90. XX wieku. Dzięki niemu  synagoga pełni funkcje sakralne i jest dostępna dla zwiedzających. We wnętrzu szczególnie pięknie prezentuje się bogata dekoracja obudowy szafy ołtarzowej.

Żydzi zostali sprowadzeni do Bobowej w 1732 roku w celu ożywienia handlu. Społeczność ta z czasem stała się bardzo liczna, tak że przed II wojną światową  stanowiła prawie połowę ludności miasta. Pod koniec XIX wieku w Bobowej zamieszkał Salomon ben Natan Halberstam i za jego to sprawą miasto stało się ważnym ośrodkiem chasydyzmu w Polsce. Dziś do grobu cadyka na bobowskim kirkucie przybywają liczne rzesze pielgrzymów.
Inną znaną postacią związaną z Bobową jest gen. Bolesław Wieniawa Długoszowski, adiutant marszałka Józefa Piłsudskiego. Rodzina Długoszowskich sprowadziła się tutaj w 1887 roku    zamieszkiwała w dworze do 1945 roku.  Dzisiaj jest to siedziba szkoły muzycznej. Na cmentarzu parafialnym znajduje się rodziny grobowiec.

Bobowa jest znana także z koronczarstwa, którego tradycje sięgają połowy XIX wieku. W 1899 roku powstała tu nawet Krajowa Szkoła Koronkarska. Corocznie w październiku w mieście odbywa się Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej ściągający artystów oraz miłośników tego rzemiosła z całej Europy. Tradycyjne metody wyrobu tych  koronek są pieczołowicie pielęgnowane i przekazywane młodym pokoleniom.
To malownicze miasto leżące na rzeką Białą, sięgające I poł. XIV wieku słynie także z ciekawych zabytków. Turystów urzeka przede wszystkim gotycki kościół pw. św. Zofii wzniesiony w XV wieku. Mała, jednonawowa świątynia składająca się z nawy i prezbiterium zbudowana jest z kamienia. Nakrywa ją gontowy dach z wysmukłą wieżyczką sygnaturkową. W kościele zachowały się fragmenty średniowiecznej polichromii. Najcenniejszym zabytkiem jest późnogotycki obraz św. Zofii z córkami umieszczony w ołtarzu głównym. Obok świątyni znajduje się gotycka dzwonnica nadbudowana w wieku XIX.

Jeszcze starszym zabytkiem jest kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych datowany na przełom XIV/XV wieku. Z gotyckich elementów zachowało się krzyżowo-żebrowe sklepienie w prezbiterium oraz zachodni ostrołukowy portal. Ołtarz główny neogotycki, ołtarze boczne neobarokowe z XX wieku. W kaplicy ołtarz z XVIII wieku, w nim obraz MB Bolesnej. Na ścianie prezbiterium obraz Ukrzyżowanie Jacka Malczewskiego.
W 1889 roku miasto spotkała prawdziwa apokalipsa w postaci olbrzymiego pożaru, który je doszczętnie zniszczył. Spłonęło prawie 300 domów, w tym zabytkowa zabudowa podcieniowa przy rynku. W 1934 roku Bobową spotkał kolejny cios, straciła bowiem prawa miejskie, które staraniem lokalnych władz udało się odzyskać dopiero w 2009 roku.

Opracował Krzysztof Mikruta

Foto mons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65626276

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPenelope Cruz w przezroczystej kreacji zadaje szyku na Gotham Awards. Ikona stylu?
Następny artykułAwaria autobusu. Zablokował ul. Warszawską