Co roku na świecie raka szyjki macicy wykrywa się u około pół miliona kobiet, w tym ok 2,5 tys. Polek. Wśród nowotworów u kobiet 1 na 25 nowych przypadków to rak szyjki macicy – podaje pacjent.gov.pl. W roku 2018 według szacunków IARC (International Agency for Research on Cancer) rak szyjki macicy był czwartym najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym i czwartą przyczyną zgonów z powodu raka u kobiet.
Główną przyczyną raka szyjki macicy jest utrzymująca się infekcja wirusem zwanym brodawczakiem ludzkim (HPV). Warto przypomnieć, że od 27 maja 2023 roku przeciwko wirusowi HPW bezpłatnie mogą zaszczepić się dziewczęta i chłopcy w wieku 12 i 13 lat.
W ramach kampanii „Bo piękno zaczyna się od zdrowia” 20 finalistek Konkursu Miss Polonia Województwa Podlaskiego za pomocą swoich kont w social mediach mają zachęcać do wykonywania badań profilaktycznych.
Badanie cytologiczne pozwala wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie – jeszcze w momencie powstania stanów przedrakowych, które są wyleczalne w 100%.
Ministerstwo Zdrowia przypomina, że od 1 listopada 2023 roku do programu profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy bez skierowania bezpłatne badania mammograficzne będą mogły wykonać pacjentki w wieku od 45 do 74 lat, a bezpłatne badania cytologiczne – w wieku od 25 do 64 lat.
Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że tylko 27 procent kobiet w Polsce robi badania cytologiczne. Z kolei 40 procent nowo zdiagnozowanych przypadków raka szyjki macicy jest już w stanie bardzo zaawansowanym.
Badania cytologiczne w ramach bezpłatnego programu można wykonać co 3 lata, kobiety obciążone czynnikami ryzyka po roku.
https://www.termedia.pl/onkologia/Program-profilaktyki-raka-piersi-i-raka-szyjki-macicy-zostal-rozszerzony,53594.html
https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/nie-daj-sie-rakowi-szyjki-macicy
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS