A A+ A++

– Bo skończyła się recepta”, „bo mąż nie wrócił na noc do domu”, „bo córka ma problemy w szkole, nie wiem jak sobie z tym poradzić”, “bo boli od 7 lat”, “bo lekarz POZ może mnie przyjąć dopiero w następnym tygodniu”, “bo z Wami będzie szybciej” – takie wytłumaczenia na nieuzasadnione wezwania karetki pogotowia ratunkowego.

– Niektórzy ludzie traktują karetkę, jak przychodnię na kółkach, albo też wezwanie karetki jest sposobem na ominięcie przez nich kolejek.
W roku 2014 wyjazdy bezpodstawne stanowiły 22-30% wszystkich wyjazdów. Obecnie jest to 65-80% – informują oleśniccy ratownicy w specjalnym apelu.  – Musimy pamiętać, że w czasie, kiedy uwaga wszystkich skierowana jest głównie na walkę z koronawirusem, równolegle toczy się normalne życie. Ratownicy medyczni wyjeżdżają codziennie do takich zdarzeń, jak choroby serca, udary, czy wypadki komunikacyjne. Ratownictwo medyczne służy ludziom naprawdę potrzebującym pomocy!

Kiedy interweniuje ZRM?

Zespoły Ratownictwa Medycznego interweniują w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i/lub życia. Mianem tym określa się nieoczekiwane, gwałtowne pojawienie się objawów chorobowych lub wystąpienie stanu, którego bezpośrednią konsekwencją może być śmierć. Zespoły Ratownictwa Medycznego wzywamy, gdy występują: nagły, silny ból w klatce piersiowej; nagły niedowład połowy ciała lub bełkotliwa mowa; nagły, silny ból głowy; nagła, silna duszność; nagły, silny ból brzucha; uraz uniemożliwiający poruszanie się; wypadek komunikacyjny; ostra reakcja anafilaktyczna; nagła akcja porodowa; ostre zatrucia środkami chemicznymi; próba samobójcza lub objawy psychiczne stanowiące zagrożenie dla chorego i jego otoczenia czy rozległe oparzenia.

Objawy trwające od kilku dni nie stanowią nagłego stanu

Lekarz rodzinny przyjmuje w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, która jest czynna w dni robocze od godziny 8:00 do godziny 18:00. Zapisując się do przychodni POZ każdy wybierał lekarza rodzinnego. Możesz korzystać z pomocy każdego doktora pracującego w Twojej przychodni. Jeśli nie możesz dotrzeć do przychodni, masz prawo zamówić wizytę domową.

Nie jest prawdą, że wizyty domowe można zgłaszać wyłącznie rano. Przychodnia ma obowiązek przyjąć wizytę w godzinach od 8:00 do godziny 18:00. Poza godzinami pracy Twojej przychodni zastępuje ją Nocna i Świąteczna Pomoc Lekarska tzw. wieczorynka. Jest ona czynna codziennie od godziny 18:00 do 8:00 oraz w weekendy i święta 24 godziny/dobę. Do lekarza rodzinnego zgłaszamy się gdy potrzebna jest recepta lub zwolnienie; chcesz zapytać o sposób przyjmowania leków; potrzebne jest skierowanie na badania lub do szpitala; występują objawy infekcji (katar, kaszel, gorączka); doznałeś drobnego urazu; potrzebujesz zlecenie na transport sanitarny; potrzebna jest zmiana opatrunku; potrzebna jest opieka nad chorymi terminalnymi.

Teleporada to nie przymus

W myśl nowych regulacji obowiązujących od 16 marca lekarz nie może odmówić bezpośredniej wizyty, gdy pacjent nie wyraża zgody na teleporadę; cierpi na przewlekłą chorobę i nastąpiło pogorszenie lub zmieniły się objawy; istnieje podejrzenie choroby nowotworowej, a także gdy dziecko nie ma jeszcze 6 lat. W formie teleporady nie może też odbyć się pierwsza wizyta u lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki lekarskiej, wskazanych w deklaracji wyboru (więcej informacji https://pacjent.gov.pl/…/nowe-zasady-korzystania-z…)
Kara za nieuzasadnione wezwanie karetki może wynieść do 1500 zł, ale nawet 5 tys. byłoby mało mając świadomość, że ratownicy pojechali do kataru gdy osoba wymagająca pilnej interwencji nie ma na szansy na pomoc.

Dużo więcej nieuzasadnionych wezwań

Według badań wezwania nieuzasadnione są częstsze na terenach wiejskich niż w oraz najczęściej miały miejsce podczas wyjazdów realizowanych w trybie zwykłym, a najrzadziej podczas interwencji zakwalifikowanych przez dyspozytora do trybu alarmowego. Wezwania nieuzasadnione najczęściej miały miejsce pomiędzy godziną 18.00 a 24.00. Wezwania nieuzasadnione były częstsze u pacjentów z rozpoznanym zachorowaniem, a rzadsze u pacjentów z rozpoznanym urazem bądź zatruciem.
W roku 2014 wyjazdy bezpodstawne stanowiły 22-30% wszystkich wyjazdów. Obecnie jest to 65-80%.



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBrunatna prowokacja (26 maja 2021) – Felieton Tomasza Olbratowskiego
Następny artykułKuchnia w stylu retro – sprawdź, jak ją urządzić!