A A+ A++

Zapłon przed komorą wstępną był preferowany w konstrukcji silników wysokoprężnych aż do lat 80. XX wieku. Teraz pomysł świętuje odrodzenie w mocno zmodyfikowanej formie w BMW. Marka posiada odpowiednią technologię chronioną przez Europejski Urząd Patentowy. Ideą zapłonu w komorze wstępnej w silnikach wysokoprężnych było lepsze spalanie przy niskich obrotach oraz płynniejsza praca silnika i niższy poziom hałasu. Nowy patent BMW, który będzie stosowany w silnikach benzynowych, skupia się na innych zaletach.

Nowa technologia BMW dla silników spalinowych

Opatentowany wynalazek dotyczy przedkomorowego urządzenia zapłonowego. Składa się z komory wstępnej z otworami przelewowymi, które łączą komorę wstępną z główną komorą spalania silnika. Mieszanka paliwowo-powietrzna przepuszczana jest przez te otwory do komory przedsionkowej i tam zapalana. Zapłon odbywa się za pomocą świecy zapłonowej z elektrodą zapłonową i oddzielną elektrodą masową, która jest częścią nowego wynalazku. Separacja ta zapobiega niepożądanym zapłonom i umożliwia niezależny montaż i demontaż elektrod. Zapłon w komorze wstępnej zapewnia szybkie i efektywne spalanie w głównej komorze spalania.

Czytaj więcej

Trzeba przyznać, że brzmi to nieco zawile, ale opis zawarty w zgłoszeniu patentowym jest jeszcze bardziej nieprzejrzysty. W uproszczeniu technologię tę można przedstawić w ten sposób, że mieszanka nie jest już „zapalana” bezpośrednio w komorze spalania nad tłokiem przez świecę zapłonową, ale poprzez zapłon w komorze wstępnej. Zgodnie z patentem nowa konfiguracja zapewnia również lepszą wydajność cieplną świecy zapłonowej zamontowanej nad komorą wstępną. W tym celu w silniku na … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLista projektów BO 2025 przyjętych do głosowania
Następny artykułKomunikat WKD: Organizacja ruchu pociągów 31.08-30.09.2024