A A+ A++

Bluszcz pospolity to prosta w uprawie i efektowna roślina. Z powodzeniem mogą zdecydować się na nią początkujący wielbiciele roślin, bo trudno jej zaszkodzić – jest wytrzymała i odporna. Niestety, jest też toksyczna i należy obchodzić się z nią ostrożnie. Co jeszcze warto wiedzieć o bluszczu pospolitym?

Czy bluszcz pospolity może rosnąć w domu?

Bluszcz pospolity to jedna z tych roślin, którą z powodzeniem możemy uprawiać w domu. Hoduje się go w donicach, ale wymaga także dodatkowych drabinek i kratek – bluszcz, gdy tylko napotka na swej drodze podporę, zaczyna się po niej wspinać i wtedy dopiero zaczyna wyglądać naprawdę spektakularnie. Roślinę hodować można także na wysokości – np. na ozdobnym kwietniku, z którego będzie swobodnie zwisać. 

Bluszcz pospolity radzi sobie dobrze niemal w każdych warunkach domowych i nie jest skomplikowany w uprawie – pozwolić sobie na niego mogą nawet początkujący wielbiciele roślin. 

Bluszcz w domu – popularne odmiany

Sporą popularnością wśród wielbicieli tych kwiatów cieszą się także takie odmiany jak bluszcz kanaryjski czy kolchidzki. 

  • Bluszcz kanaryjski (Hedera canariensis) pochodzi z Wysp Kanaryjskich, ale występuje także na Azorach, Maderze, w Północnej Afryce oraz w Portugalii. Ta odmiana jest bardziej wymagająca od polskiego krewniaka, ponieważ potrzebuje żyznej gleby oraz ciepłego stanowiska. 
  • Bluszcz kolchidzki (Hedera colchica) pochodzi m.in. z terenów Indii, Pakistanu i Gruzji. Jest mało odporny na chłód, dlatego najbezpieczniej hodować go w ciepłych mieszkaniach. 

Zobacz również: Rośliny doniczkowe, które najlepiej oczyszczają powietrze

Czy bluszcz w domu jest szkodliwy? Alergicy muszą uważać!

Wiele osób chciałoby spróbować swoich sił w uprawie bluszczu w domu, ale przeraża ich wysoka toksyczność tej rośliny. Czy bluszcz jest trujący? Niestety, bluszcz należy do roślin, których alergicy, dzieci i osoby wrażliwe powinny unikać. Nie poleca się go także właścicielom kotów. 

Trujące są wszystkie części tej rośliny, ale najwięcej toksyn znajduje się w jej owocach. Toksyczne saponiny podrażniają skórę oraz śluzówkę, a efektem spożycia którejś z części bluszczu są biegunka, pieczenie ust i gardła, skurcze, a nawet halucynacje i zatrzymanie oddechu. Ze względu na trujące właściwości bluszczu wszystkie czynności pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach i bardzo ostrożnie. Niektórych alergików uczulać może nawet zbierający się na liściach tej rośliny kurz! 

Bluszcz sam w sobie nie jest jednak szkodliwy dla zdrowia, a niektórzy twierdzą nawet, że przyczynia się do minimalizowania znajdujących się w powietrzu toksyn i zanieczyszczeń.

Zobacz również: Sansewieria: Idealne roślina do sypialni 

Bluszcz w domu – wymagania

Bluszcz pospolity to odporna i mało wymagająca roślina. Do szczęścia wystarczy jej uniwersalna ziemia kwiatowa, … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWYCIEK OLEJU NAPĘDOWEGO NA S7 W OKOLICY MIESCOWOŚCI SOPLE (GM. MAŁDYTY)
Następny artykułTVP3 Opole o projekcie prudnickiego muzeum