U pacjenta z Düsseldorfu lekarze zdiagnozowali zakażenie wirusem HIV w 2009 roku. Trzy lata później w 2011 roku wystąpiła u niego ostra białaczka szpikowa. To jedna z postaci raka krwi, która może prowadzić do śmierci.
Remisja objawów HIV po przeszczepie
Lekarze zdecydowali się w 2013 roku na przeszczepienie choremu komórek macierzystych.
– Celem przeszczepu było leczenie zarówno białaczki, jak i wirusa HIV – wyjaśnił Guido Kobbe, który kierował badaniami w Düsseldorfie, pisze Deutsche Welle.
Komórki macierzyste zastosowane przy przeszczepie były zmodyfikowane genetycznie.
ZOBACZ: Druga osoba na świecie wyleczona z wirusa HIV
Miały one rzadką mutację genu CCR5. Specyficzna mutacja sprawia, że wirus nie może infekować komórek układu odpornościowego.
Przeszczep doprowadził do remisji objawów zakażenia HIV. Dlatego też lekarze odstąpili od terapii przeciwwirusowej u tego pacjenta w 2018 roku.
Dziś po kilku latach monitorowania medycy mówią o całkowitym wyleczeniu pacjenta.
Nadzieja dla zakażonych?
Naukowcy przypomnieli, że wcześniej podobne zabiegi doprowadziły do wyleczenia z HIV chorych z nowotworami w Berlinie i Londynie.
Za pierwszą osobę oficjalnie wyleczoną z wirusa HIV został uznany w 2008 roku Timothy Ray Brown.
Wcześniej u mężczyzny zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową. W 2007 roku przeszedł chemioterapię i przeszczep szpiku kostnego. Jak się okazało, geny dawcy szpiku zawierały rzadką mutację genu CCR5-delta 32, która uczyniła Browna odpornym na HIV.
Niestety, znany jako “berliński pacjent” mężczyzna mimo, że pokonał wirusa HIV, zmarł we wrześniu 2020 roku na białaczkę.
ZOBACZ: Nie żyje pierwszy pacjent wyleczony z HIV. Zmarł na białaczkę
Dlatego naukowcy sądzą, że w przyszłości przeszczep genetycznie zmodyfikowanych komórek macierzystych umożliwi leczenie HIV także u takich pacjentów, którzy nie chorują na nowotwory.
Jednak procedura przeszczepu komórek jest stosowana rzadko, głównie w stanach zagrożenia życia, co może utrudnić powszechny dostęp do metody.
Najprawdopodobniej badania będą kontynuowane.
hlk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS