A A+ A++

W dniach 16-20 września w sali narad urzędu gminy w ramach Uniwersytetu Samorządności odbyły się warsztaty z malarstwa ikonowego. Cieszyły się one dużą popularnością i szybko zapełniły się na szkolenie miejsca, zatem nie wszystkim chętnym udało się dołączyć do grona twórców ikon. Pod okiem instruktor – Anety Rzeszut uczestniczki wykonały po jednej ikonie w technice tempery jajowej z użyciem szlagmetalu do złoceń, poznały techniki przenoszenia rysunku, mieszania pigmentów i nakładania warstw malunku oraz metodę zabezpieczeń ikon. W pierwszej kolejności adeptki sztuki ikonopisarskiej nauczyły się, jak przygotować deskę, płótno i w jaki sposób nakładać kolejne warstwy i kolory. Skupiły się na technice i dokładności tworzonych reprodukcji.

Kunszt malowania ikon wymaga niezwykłej precyzji, jest długotrwały i przynosi niezwykły efekt w postaci misternych dzieł przedstawiających wizerunki i sceny z życia świętych. Ich tworzenie staje się swoistą modlitwą, kontemplacją sacrum. Podobna atmosfera panowała podczas warsztatów pod okiem Anety Rzeszut. Efekt tych kilkudniowych zajęć jest imponujący, biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie osoby, które wzięły udział w warsztatach, miały po raz pierwszy do czynienia z ikonopisarstwem.

Podczas warsztatów prowadząca zapoznała uczestników z historią i kulturotwórczą rolą ikon, które mają wielki wpływ na mieszkańców terenów przygranicznych i stanowią tutejsze dziedzictwo kulturowe. Ikony odegrały istotną rolę w przekazywaniu prawd teologicznych i pielęgnowaniu życia duchowego wierzących, stanowiąc integralną częścią praktyk liturgicznych i pobożności prywatnej. Są one mostem łączącym przeszłość z teraźniejszością, wartości duchowe z wartościami estetycznymi. Inspiracją dla przeprowadzenia warsztatów było właśnie bogactwo tradycji polskiego malarstwa ikonowego oraz zbliżające się Święto Patrona Gminy św. Michała Archanioła i to właśnie wizerunek archanioła widniał na zaprezentowanych podczas wernisażu w sali narad ikonach.

Wernisaż wystawy ikon odbył się 24 września w sali narad urzędu gminy z udziałem wójt gminy Dydnia Bożeny Chorążak, która pogratulowała wszystkim uczestniczkom wykonania pięknych ikon, podziękowała za liczną obecność podczas warsztatów i zachęciła, by kontynuować to dzieło oraz doskonalić umiejętności ikonopisarskie.

Już w najbliższą niedzielę 29 września podczas uroczystej mszy św. w intencji podziękowań za opiekę i orędownictwo św. Michała Archanioła w kościele parafialnym w Dydni będzie można obejrzeć wystawę, a ikony zostaną poświęcone podczas uroczystości o godz. 11.00. Zachęcamy do udziału w nich.

Zadanie pn. „Uniwersytet Samorządności” w Gminie Dydnia – organizacja bezpłatnych wykładów, warsztatów i zajęć praktycznych dla mieszkańców powiatu brzozowskiego” mające na celu przeprowadzenie inicjatyw edukacyjnych w ramach koncepcji „Uniwersytet Samorządności” objęte „Podkarpackim Programem Odnowy Wsi na lata 2021-2025” dofinansowane ze środków budżetu województwa podkarpackiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie żyje Bogusław Kukuć
Następny artykułChmielewski: Pielgrzymka do Luksemburga i Belgii kluczowa do zrozumienia pontyfikatu Franciszka