A A+ A++

Inicjatywa „Bliżej Natury” to propozycja dla miłośników natury i osób zainteresowanych ekologicznym podejściem do życia. Zaplanowane cztery spotkania, od kwietnia do września 2024, to połączenie edukacji oraz inspiracji do zbierania i wykorzystania roślin dziko rosnących. Przed nami kolejny z warsztatów – Zadbane ciało i otoczenie. Zapraszamy do Dzielnicowego Domu Ludowy „Puchatek” w dzielnicy Krościenko Niżne.

Grupa odbiorców: osoby zainteresowane, bez ograniczeń wiekowych
Miejsce: Dzielnicowy Dom Ludowy „Puchatek”, ul. Chopina 8, Krosno, Park Sensoryczny w dzielnicy Krościenko Niżne
Inicjatorzy: Stowarzyszenie zwykłe „Klub Seniora Puchatek”
Dodatkowe informacje: Projekt realizowany w ramach konkursu grantowego „Kierunek: Inicjatywa!” 2024 Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

Spotkanie „Zadbane ciało i otoczenie”

Plan działania w trzech punktach:
1. Demonstracja i krótkie omówienie wybranych surowców roślinnych i związków chemicznych, które mogą być używane do samodzielnego stworzenia naturalnych, tanich kosmetyków i domowych środków czystości.
2. Wykonywanie i testowanie kosmetyków i domowych środków czystości (toników, kremów, wcierek do włosów, soli do kąpieli, pasty do zębów, środków do zmywarki, środków do prania i porządków domowych)
3. Przygotowanie pozostałych po warsztatach roślin do zasuszenia, w której to formie będą wykorzystywane podczas czwartego spotkania.
Dla kogo: osoby zainteresowane, bez ograniczeń wiekowych
Czas: 6 lipca 2024, godz. 10.00-12.00
Miejsce: Dzielnicowy Dom Ludowy „Puchatek”, ul. Chopina 8
Zapisy: www.rckp.krosno.pl
Dodatkowe informacje: uczestnicy warsztatów proszeni są o przyniesienie własnych fartuszków
Prowadząca: Tamara Michelis – pasjonatka ziół, absolwentka kursów: Zielarz – fitoterapeuta i Towaroznawstwo zielarskie

Bliżej Natury – wydarzenie realizowane w ramach konkursu grantowego Kierunek: Inicjatywa!

Współczesna świadomość ekologiczna zwraca coraz większą uwagę na korzystanie z darów natury w sposób zrównoważony. Podczas spotkań wykorzystana zostanie pełnia potencjału roślin dziko rosnących nie tylko w kuchni czy medycynie, ale również w sferze kosmetyki i twórczej aktywności.

Każde spotkanie będzie okazją do zgłębienia wiedzy na temat zbierania oraz praktycznego wykorzystania roślin. Uczestnicy będą mieli możliwość nauki, jak tworzyć ozdoby oraz przedmioty codziennego użytku z wykorzystaniem zarówno świeżych, jak i suszonych roślin. Właśnie w okresie od kwietnia do września rośliny osiągają pełną dojrzałość i są najbardziej dostępne, co stanowi idealny moment na ich poznawanie i wykorzystanie.

Inicjatywa „Bliżej Natury” to nie tylko praktyczna edukacja, ale również doskonała okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu i odkrywania naturalnych bogactw, jakimi są rośliny dziko rosnące.

Zaplanowane spotkania odbywać się będą od kwietnia do września 2024, wtedy kiedy różnorodność ziół jest największa i są w pełni swojego cyklu rozwojowego. Każde ze spotkań poświęcone będzie innej tematyce:

Spotkanie 1: 27 kwietnia 2024 – Chwasty w kuchni
Spotkanie 2: 8 czerwca 2024 – Domowa apteczka ziołowa
Spotkanie 3: 6 lipca 2024 – Zadbane ciało i otoczenie
Spotkanie 4: 31 sierpnia 2024 – Utrwalamy roślinne piękno

Celem naszego projektu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat bogactwa roślin dziko rosnących w naszym otoczeniu oraz integracja mieszkańców Krościenka Niżnego z innymi dzielnicami, także poprzez współpracę międzypokoleniową (seniorzy z wnukami). Chcemy również zachęcić ludzi do spędzania czasu na świeżym powietrzu, odkrywając przyjemności płynące z bycia blisko natury. Wykorzystamy też nowo powstały Park Sensoryczny jako przestrzeń do organizacji inspirujących spotkań i warsztatów.
Nasz projekt ma na celu edukację mieszkańców na temat roślin dziko rosnących w najbliższym otoczeniu. Będziemy uczyć, jak rozpoznawać te rośliny i zachęcać do wykorzystywania ich w różnych celach. Chcemy połączyć mieszkańców dzielnicy Krościenko Niżne z mieszkańcami innych dzielnic Krosna, a także stworzyć okazję do wspólnego i międzypokoleniowego spędzania czasu. Niech inicjatywa ta będzie też inspiracją do ciekawego spędzania czasu wolnego na łonie natury. Planujemy organizować wydarzenia w Parku Sensorycznym, gdzie każdy będzie mógł aktywnie uczestniczyć i integrować się z innymi – tak o wydarzeniu mówi jedna z inicjatorek – Tamara Michelis.

0
0
votes

Article Rating

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPomoc po nowemu. Od 1 lipca rewolucja w zasadach wsparcia uchodźców z Ukrainy
Następny artykułPiknik Naukowy. Będzie kilka stref i dużo zabawy