A A+ A++

Dziś od rana trwały przesłuchania kandydatów na GIF. Ministerstwo narzuciło duże tempo prac i widać determinację aby jak najszybciej wybrać kandydata. – Na szerokiej liście znalazło się 22 kandydatów z czego dwoje odrzucono z powodów formalnych – wynika z informacji politykazdrowotna.com.

Część nazwisk się powiela z poprzednim konkursem, ale są też nowe osoby. Jedna z kandydatek, farmaceutka z dużym doświadczeniem w produkcji i obrocie, przekazała, że jej rozmowa trwała niecałe 10 min, a komisja pytała głównie o problemy związane z dostępnością leków. Według informacji od osób zbliżonych do Komisji Konkursowej zasiadają w niej 4 osoby, ale główny głos należy do wiceprzewodniczącej dyrektor Katarzyny Piotrowskiej-Radziewicz.

To Katarzyna Piotrowska-Radziewicz ma wybrać krótką listę, z której Minister Zdrowia wskaże nowych kandydatów. Obecnie największe szanse ma kandydat zbliżony do Izb Aptekarskich i jednej z dużych hurtowni, lecz problemem ma być jego zaangażowanie w sprawy związane z wywozem leków – mówi rozmówca politykazdrowotna.com.

Z naszych informacji wynika, że Minister Zdrowia Izabela Leszczyna chce wskazać kandydata już w piątek, ale z uwagi na zmiany zasad dotyczących oświadczenia o braku konfliktu może się to okazać niemożliwe. Preferowany kandydat, jeszcze przed wysłaniem kandydatury do premiera,  będzie musiał zrzec się ewentualnie zajmowanych funkcji i wówczas podpisać oświadczenie o braku konfliktu. Dopiero wtedy MZ przedstawi kandydaturę.

Przypomnijmy, że wakat na stanowisku Głównego Inspektora Farmaceutycznego istnieje od listopada 2023 r., kiedy to ówczesna szefowa GIF, Ewa Krajewska, została powołana na Ministra Zdrowia w dwutygodniowym rządzie Mateusza Morawieckiego.

Skomplikowany wybór Głównego Inspektora Farmaceutycznego

Niedługo po tym, bo na początku grudnia 2023 r. został opublikowany konkurs na jej następcę. 15 grudnia upłynął termin składania kandydatur, a w lutym resort zdrowia poinformował, że spośród 14 zgłoszonych kandydatów nie wyłoniono żadnego do pełnienia tej funkcji.

19 lutego na stronie GIF pojawiło się ogłoszenie Ministerstwa Zdrowia ws. naboru na stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Zgłoszenia można wysyłać do 4 marca 2024 roku. Ostatecznie przedstawiono dwa nazwiska. Jednak Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, największa polska organizacja pracodawców, skierowała  do Premiera Donalda Tuska pismo w związku z prowadzonym naborem na stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego (GIF).

Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz podlegający mu urząd odpowiadają za zdrowie bezpieczeństwo lekowe Polaków oraz nadzorują działalność przedsiębiorców. GIF decyduje m.in. o dopuszczeniu warunkach działalności na rynku aptecznym, który rocznie jest wart 50 mld złotych. Z dostępnych publicznie informacji wynika, że wskazany przez Ministra Zdrowia kandydat nie spełnia wymagań ustawowych oraz konkursowych. Działając w imieniu organizacji zrzeszonych w Pracodawcach RP zwracam Panu Premierowi na nie uwagę – napisali w piśmie skierowanym przez Pracodawców RP do Premiera. 

W związku z pojawieniem się okoliczności uniemożliwiających powołanie kandydata rekomendowanego Prezesowi Rady Ministrów, Minister Zdrowia wycofał swój wniosek. W najbliższym czasie zostanie rozpisany nowy nabór na stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego – napisało biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia w odpowiedzi na pytanie politykazdrowotna.com o prawidłowość trwającego procesu.

I tak mamy trzecią rundę, której zakończenie spodziewane jest na dniach. 

Kto może zostać Głównym Inspektorem Farmaceutycznym?

Zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne kandydować na stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego może osoba, która:

  1. posiada tytuł zawodowy magistra farmacji,
  2. jest obywatelem polskim,
  3. korzysta z pełni praw publicznych,
  4. nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
  5. posiada kompetencje kierownicze,
  6. posiada co najmniej 6-letni staż pracy, w tym co najmniej 3-letni staż pracy na stanowisku kierowniczym,
  7. posiada wiedzę z zakresu spraw należących do właściwości Głównego Inspektora Farmaceutycznego,
  8. złożyła oświadczenie, o braku konfliktu interesów.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaginął 43-letni mieszkaniec Elbląga [ Społeczeństwo ]
Następny artykuł“Haniebny akt wandalizmu”. Aktywiści klimatyczni spryskali Stonehenge farbą