A A+ A++

Bardzo niepokojące informacje napłynęły od służb ochrony środowiska. W wodach Kanału Gliwickiego ponownie wystąpiło masowe śnięcie ryb. Wczoraj służby poinformowały o wyłowieniu 450 kilogramów ryb, wskazując też potencjalną przyczynę trudnej sytuacji.

W ostatnich tygodniach służby kilkukrotnie informowały o przypadkach wystąpienia śniętych ryb, jednak zjawisko to występowało w mniejszych rozmiarach. Wczorajsze doniesienia są alarmujące. Śnięte ryby zauważono pomiędzy I i II sekcją Kanału Gliwickiego, na terenie Kędzierzyna-Koźla. Komunikat wystosowało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Gliwicach:

PGW WP RZGW w Gliwicach informuje, że w dn.10.06 br. podjął bezzwłoczną interwencję w związku z ujawnieniem w czasie rutynowych działań terenowych śniętych ryb, między I i II sekcja Kanału Gliwickiego. Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach podjęli śnięte ryby z wody. Powiadomiono właściwe służby, w tym m.in. WIOŚ w Opolu i Straż Pożarną. Wody Polskie w Gliwicach rozpoczęły także kontrole interwencyjne w terenie. Ilości podejmowanych z wody ryb są weryfikowane.

Do sprawy odniosło się też Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które wskazuje na niską zawartość tlenu w wodzie jako potencjalną przyczynę wystąpienia zjawiska. Miejscami jego zawartość była na poziomie zaledwie 45 proc.

– Badania Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) z 7 czerwca br., realizowane w ramach monitoringu interwencyjnego, nie wskazują na obecność „złotej algi”. Badania nie wskazują również na obecność w wodzie wyrzucanych przez algę toksyn. Inspektorat Ochrony Środowiska pobrał próbki do analiz. Ryby zostały zabezpieczone do badań. Na miejscu czynności prowadzą służby wojewody opolskiego oraz pracownicy GIOŚ, obecni są również przedstawiciele PZW – przekazało ministerstwo w komunikacie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajstarsza wieża ciśnień w Gliwicach zostanie zaadaptowana na klubokawiarnię na 150 osób. Pierwsza impreza jeszcze w tym roku
Następny artykułJakość życia w różnych środowiskach: porównanie miast i przedmieść