A A+ A++

Autor zdjęcia: Wioletta Mincewicz

W ramach projektu Dziedzictwo i kultura – Warmia, Mazury i Powiśle, 13 grudnia uczniowie Zespołu Szkól Inżynierii Środowiska i Usług, wybrali się na zajęcia edukacyjne do elbląskiego Parku Leśnego Bażantarnia.

W pierwszej części spotkania młodzież została zapoznana z historią Bażantarni, którą w bardzo ciekawy sposób przedstawił Rzecznik Prasowy Nadleśnictwa Elbląg Pan Jan Piotrowski. Następnie razem z Prezesem PTTK,  Leszkiem Marcinkowskim, wszyscy udali się na spacer częścią trasy zielonej do trasy czerwonej, tuż przed Polaną Boisko. Podczas wycieczki obaj Panowie przedstawili i omówili funkcje lasu w kilku aspektach. Opowiedzieli o życiu zwierząt w lesie, ich zwyczajach i zachowaniu.

https://bomega.pl/wp-content/uploads/2019/12/0000004698-20191213-101136-598126-scaled.jpg

Młodzież miała możliwość zobaczenia śladów ich bytności: nory lisów, dziuple wykute przez dzięcioła czarnego, piękną, rudą wiewiórkę na drzewie, wokół słychać było głosy leśnych śpiewaków (kowalika, sikory). Ciekawostką były też widoczne ślady dzików, dowody ich żerowania w poszukiwaniu leśnych przysmaków, nasion buka czy żołędzi, widać było niemal w każdym miejscu. Takie miejsca zryte przez dziki to „buchtowisko”, a swoiste dla nich SPA to „bagrowisko”, czyli niecka wypełniona zabłoconą wodą.

https://bomega.pl/wp-content/uploads/2019/12/0000004698-20191213-101419-598128-scaled.jpg

Niespodzianką dla wszystkich była informacja, iż takie zwierzęta jak dziki, sójki czy wiewiórki, przyczyniają się do rozmnażania wielu gatunków roślin. Dodatkową atrakcją była zabawa w rozpoznawanie gatunków roślin na podstawie liści. Spacerując po lesie, który przypomina swoim wyglądem „małe Bieszczady”, można się było przekonać, że u nas też są piękne jary, wąwozy, strumienie spływające ze stoków, a wszystko to jak wspominali nasi przewodnicy jest w zasięgu każdego mieszkańca Elbląga. W najbliższym czasie planowane są kolejne takie zajęcia przy współpracy z Nadleśnictwem oraz PTTK Elbląg, zwłaszcza, że młodzież chętnie wszystkiego słuchała, zadawała pytania i brała udział zagadkach słownych.

Wioletta Mincewicz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł6 top trendów wnętrzarskich mijającego 2019 roku
Następny artykułWręczono wyróżnienia „Odznaka Honorowa Powiatu Aleksandrowskiego”