Lewica i Polska 2050 składają wspólny wniosek o odwołanie z funkcji wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego (PiS) – poinformowali posłowie obu klubów Krzysztof Śmiszek i Tomasz Zimoch. Posłowie ocenili, że ostatnie wypowiedzi Terleckiego są „skandaliczne i szkodliwe dla polskiej racji stanu”. Złożenie wniosku o odwołanie wicemarszałka Sejmu zapowiedział także Klub Koalicji Obywatelskiej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Składanie wniosków wychodzi im najlepiej? KO żąda odwołania Terleckiego z funkcji wicemarszałka: „Kompromituje Sejm”. WIDEO
Wspólny wniosek Lewicy i koła Polski 2050
Wniosek klubu Lewicy i koła Polski 2050 to reakcja m.in. na wpis, który Terlecki zamieścił na Twitterze w piątek. Polityk PiS odnosił się w nim do informacji, że liderka białoruskiej opozycji będzie gościem Campusu Polska Przyszłości – wydarzenia, które organizuje Ruch Rafała Trzaskowskiego Wspólna Polska na przełomie sierpnia i września.
„Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników”
— napisał wicemarszałek.
Śmiszek wystąpił razem z Zimochem
Śmiszek na konferencji z Zimochem oświadczył w poniedziałek, że klub Lewicy i koło Polska 2050 wspólnie składają wniosek o odwołanie Ryszarda Terleckiego ze stanowiska wicemarszałka polskiego Sejmu.
Dodał, że słowa Terleckiego są „skandaliczne i szkodliwe dla polskiej racji stanu” jaką jest demokratyczna i wolna Białoruś. Podkreślił, że Polska i Litwa to najbardziej aktywne kraje we wspieraniu demokratycznej opozycji na Białorusi.
Wicemarszałek Terlecki wplątał swoją wypowiedzią kwestię białoruską w bieżącą polską politykę, w polskie piekiełko. Tą swoją wypowiedzią odbiera też nadzieję dziesiątkom tysięcy działaczy i działaczek opozycji białoruskiej
— zaznaczył Śmiszek. Według niego słowa Terleckiego tym bardziej dziwią z uwagi na fakt, że on sam kiedyś był opozycjonistą.
On sam kiedyś w latach 70. i 80. poszukiwał wsparcia w tych, którzy mieszkali po demokratycznej stronie świata, sam szukał wsparcia, otuchy i nadziei, że Polska kiedyś będzie niepodległa, a władze polskie będą demokratyczne. I tą wypowiedzią przekreśla także swój życiorys. Zasługi historyczne i bycie kombatantem naprawdę nie zwalniają z bycia przyzwoitym
— mówił wiceszef klubu Lewicy.
Jak dodał, odwołanie Terleckiego powinno być oznaką tego, że nie tylko opozycja w Polsce, ale każdy przyzwoity człowiek nie chce mieć takiego wicemarszałka Sejmu.
Tomasz Zimoch ocenił, że wniosek o odwołanie Terleckiego powinien być złożony już wcześniej.
Pan wicemarszałek dał się poznać jako symbol złych standardów zarządzania Sejmem i lekceważenia praw opozycji
— podkreślił poseł Polski 2050
Wymienił kilka wypowiedzi Terlecki podczas obrad Sejmu. Jak zauważył, w tej kadencji Terlecki został ukarany przez komisję etyki za słowa: „puknij się w czoło” skierowane do posła Pawła Zalewskiego. Zimoch zaznaczył, że Terlecki w poprzedniej kadencji wobec Sławomira Nitrasa użył słowa „pajac”. Dodał, że po jednym z wystąpień posłanki Klaudii Jachiry Terlecki stwierdził: „na głupotę nie ma rady”. Wskazał też, że Terlecki nie dopuścił do głosu ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry podczas dyskusji nad ustawą ratyfikacyjną.
Burza po wpisie Terleckiego. Jak wygląda procedura odwołania?
Premier Mateusz Morawiecki pytany w poniedziałek o wpis wicemarszałka na Twitterze powiedział, że Terlecki „doskonale wie, czym jest walka o wolność, demokrację, jak długo trwa i doskonale rozumie wiele meandrów, zakrętów, które do takiej wolności prowadzą”.
CZYTAJ TAKŻE: Premier Morawiecki zabiera głos w sprawie Terleckiego: Doskonale wie, czym jest walka o wolność i rozumie wiele meandrów
Sejm odwołuje wicemarszałka Izby na wniosek złożony przez co najmniej 15 posłów, bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
kpc/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS