W czwartek, w trakcie szczytu G20 w Nowym Delhi, doszło do spotkania sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem. To ich pierwsze spotkanie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Spotkanie Blinkena i Ławrowa
Do krótkiego spotkania pomiędzy Blinkenem a Ławrowem doszło podczas szczytu G20 w Nowym Delhi. Urzędnik Departamentu Stanu podróżujący z Blinkenem przekazał, że politycy rozmawiali przez około 10 minut.
Obie strony, amerykańska i rosyjska, poinformowały, że to Blinken – mimo zapowiedzi, że nie podejmie takich starań – zwrócił się do Rosjan z prośbą o rozmowę z Ławrowem.
Co Blinken powiedział Ławrowowi?
Podczas spotkania Blinken wezwał Rosję do uwolnienia niesłusznie przetrzymywanego Amerykanina Paula Whelana i wznowienia udziału w porozumieniu New START (porozumienie o kontroli zbrojeń jądrowych). Przypomnijmy, że 21 lutego Władimir Putin podczas swojego orędzia poinformował o zawieszeniu Rosji w tym traktacie.
Blinken poinformował w czwartek dziennikarzy towarzyszących mu w podróży do Delhi, gdzie odbywa się konferencja G20, że w rozmowie z Ławrowem nalegał, by Rosja “wycofała się z nieodpowiedzialnej decyzji” w sprawie porozumienia Nowy START, ponieważ respektowanie go przez obie strony układu leży w interesie zarówno USA, jak i Rosji. “Jest to również to, czego ludzie na całym świecie oczekują od nas, jako mocarstw nuklearnych” – podkreślił.
Amerykański sekretarz stanu przekazał też, że powiedział Ławrowowi: „niezależnie od tego, co jeszcze dzieje się na świecie i w naszych relacjach, Stany Zjednoczone będą zawsze angażować się i działać na rzecz kontroli broni strategicznej, tak jak postępowały USA i Związek Radziecki nawet w szczycie zimnej wojny”.
Blinken wezwał również Rosję do zakończenia wojny na Ukrainie i “zaangażowania się w prawdziwą dyplomację, która może doprowadzić do sprawiedliwego i trwałego pokoju”.
Sekretarz stanu zastrzegł jednak, że nie wyniósł ze spotkania z Ławrowem i rozmowy na temat wojny na Ukrainie “jakichkolwiek nadziei na to, że sprawy zmienią się w bliskim okresie”.
Ławrow oskarża Zachód
Ławrow poinformował dziennikarzy, że po posiedzeniu G20 nie powstanie wspólne oświadczenie z powodu różnicy poglądów na wojnę w Ukrainie. Oskarżył też państwa zachodnie o prowokowanie konfliktu i podsycanie go poprzez zbrojenie Ukrainy.
Nowy START ogranicza liczbę rozmieszczonych głowic do 1550 w każdym kraju. Limit rozmieszczonych rakiet i bombowców ustalono na 700 po każdej ze stron. Jednocześnie każda ze stron została upoważniona do przeprowadzenia na miejscu do 18 inspekcji rocznie, by wzajemnie kontrolować ograniczenia.
W lutym, zanim Putin ogłosił, że Rosja wycofuje się z tego porozumienia, Departament Stanu poinformował, że Moskwa narusza traktat Nowy START, uniemożliwiając USA inspekcję swojego arsenału jądrowego.
Zacharowa: “Blinken poprosił o kontakt z Ławrowem”
Jak poinformował urzędnik Departamentu Stanu oraz rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, Blinken podszedł do Ławrowa w kuluarach szczytu G20.
— Blinken poprosił o kontakt z Ławrowem — powiedziała Zacharowa w rozmowie CNN. — Ławrow przemawiał w ramach drugiej sesji G20. Nie było negocjacji, spotkań i tym podobnych — dodała rzeczniczka rosyjskiego MSZ.
Spotkanie w Genewie przed wojną na Ukrainie
Do ostatniego spotkania Blinkena i Ławrowa doszło w styczniu ubiegłego roku w Genewie. Jak zauważa CNN, jeszcze w środę Blinken przekonywał, że nie spotka się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem na spotkaniu w stolicy Indii.
— Nie planuję zobaczyć żadnego z nich na G20, chociaż podejrzewam, że z pewnością będziemy razem na sesjach grupowych tego czy innego rodzaju — powiedział Blinken na środowej konferencji prasowej, odnosząc się zarówno do Ławrowa, jak i chińskiego ministra spraw zagranicznych Qin Ganga.
Rozmowa telefoniczna Blinkena i Ławrowa
Blinken i Ławrow rozmawiali przez telefon w lipcu ubiegłego roku. Była to ich pierwsza rozmowa od początku wojny na Ukrainie. W tej „szczerej i bezpośredniej rozmowie” Blinken powiedział, że „naciskał na Kreml, aby zaakceptował istotną propozycję, którą wysunęliśmy w sprawie uwolnienia Paula Whelana i Brittney Griner”, z których ta ostatnia została uwolniona w grudniu w ramach wymiany więźniów.
RB
Czytaj dalej:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS