Jeśli raz użyjesz blendera, nie będziesz mógł sobie wyobrazić bez niego życia, bo znacznie przyspiesza przygotowywanie posiłków. Do tego niektóre modele są dostępne w bardzo przystępnych cenach. Na którą wersję się zdecydować: blender kielichowy, a może ręczny?
Podziel się
Bierzemy pod uwagę kilka ważnych cech urządzenia (Shutterstock.com)
Blender i jego zastosowanie
Wybierając blender, odpowiedzmy sobie na pytanie, do czego będziemy go używać. Blender ręczny pomoże nam szybko przygotować zupę o kremowej konsystencji, sosy, kremy czy proste koktajle z miękkich owoców. Blender kielichowy stwarza większe pole do popisu. Z jego użyciem przygotujemy smoothie z warzyw i owoców, poradzimy sobie z miksowaniem zmrożonych składników i kostek lodu, a nawet rozdrobnimy orzechy.
Na ostrzu noża
Ostrza to jedna z ważniejszych części obu modeli blendera. Od nich w dużej mierze zależą możliwości sprzętu. Powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, warto też, aby były pokryte powłoką tytanową. Efektywniej tną noże poruszające się z góry na dół niż te pracujące na jednym poziomie. Utrzymanie ostrzy w czystości jest łatwiejsze, jeśli można je wyjąć z urządzenia. Noże przytwierdzone na stałe nie są zbyt kłopotliwe w myciu w przypadku blendera ręcznego, ale w modelu kielichowym już tak. Warto też wiedzieć, że ostrza wyposażone w ząbki wolniej się zużywają.
Podziel się
Liczy się ilość?
Wybór blendera dyktują nasze potrzeby. Jeśli urządzenie będzie wykorzystywać jedna osoba i to do prostych prac, wystarczy jej blender ręczny. Jeśli jednak w grę wchodzi miksowanie dla całej rodziny, niezastąpiony będzie model kielichowy o dużej pojemności (min. 1,5 l). Dla jednej osoby doskonałym pomysłem jest blender z bidonem (ok. 0,5 l), który zamiast dzbanka ma odkręcany pojemnik. Bidon z porannym koktajlem można więc od razu zabrać do pracy czy na trening.
Jest moc!
Blendery stojące mają zwykle większą moc niż ręczne, mogą osiągać nawet 1500 W. Im większa moc, tym większa wydajność i wytrzymałość urządzenia. Blender kielichowy o dużej sile pozwoli zmiksować większość składników bez większego problemu. Ze sprzętem o mniejszej mocy należy uważać, bo istnieje ryzyko przepalenia przy twardszych składnikach.
Podziel się
Pełen obrót
Użyteczność blendera zależy też od tego, czy jest on wyposażony w regulację prędkości. Regulowanie umożliwia pokrętło, którym przeskakujemy na różne poziomy, lub przycisk (mocniej lub słabiej naciskany). To praktyczna opcja, ponieważ niektóre składniki muszą być miksowane wolniej, a inne szybciej. Odpowiednie przyspieszenie przyda się też wtedy, gdy na przygotowanie posiłku nie mamy zbyt dużo czasu.
Ręczny czy kielichowy?
Podsumowując, blender ręczny jest wygodniejszy w użyciu, ciszej pracuje, łatwiej utrzymać go w czystości, zajmuje mało miejsca i jest tańszy. Ma jednak niższą moc, jest mniej poręczny i niesie ryzyko rozpryskiwania składników podczas miksowania. Blender kielichowy ma większą moc i stabilność, radzi sobie nawet z bardzo twardymi produktami, dokładnie je miksuje bez rozpryskiwania. Zajmuje jednak więcej miejsca, dłużej się go czyści, głośniej pracuje i jest droższy. Ale wybór zależy już od naszych wymagań i możliwości.
Podziel się
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS