Firma, która wystawiła fakturę z VAT, choć transakcja była z niego zwolniona, powinna mieć możliwość poprawienia swoich rozliczeń.
Zakaz korekty faktur po wszczęciu kontroli może spowodować naruszenie zasady neutralności VAT – uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w polskiej sprawie. Dotyczyła ona spółki, która udostępniała innym firmom karty paliwowe. Twierdziła, że prowadzi działalność polegającą na zakupie i odsprzedaży paliwa przy użyciu kart. Dlatego wystawiała faktury sprzedażowe, wykazując w nich VAT. Jednocześnie odliczała podatek z zakupów.
Czytaj także:
Fiskus uznał, że spółka nie dokonywała nabycia i dostawy paliw. Jej działalność to finansowanie zakupów za pomocą kart. Czyli zwolniona z VAT usługa finansowa. Spółka powinna zapłacić podatek z faktur sprzedażowych, nie ma za to prawa do odliczenia VAT z zakupowych.
Trybunał przypomniał, że państwa członkowskie powinny wprowadzić możliwość skorygowania bezzasadnie wykazanego VAT, o ile wystawca faktury działał w dobrej wierze. Odnosząc się do polskich przepisów, stwierdził, że generalnie pozwalają na korektę rozliczenia. Nie jest to jednak możliwe, gdy została już wszczęta kontrola. Zdaniem Trybunału w rozpatrywanej sprawie odmowa korekty powoduje naruszenie zasady neutralności VAT.
Reasumując, przepisy, które nie zezwalają podatnikowi działającemu w dobrej wierze na korektę, wskutek wszczęcia kontroli, faktur z nienależnie wykazanym VAT, mimo że odbiorca tych faktur miałby prawo do zwrotu podatku, gdyby transakcje zostały należycie rozliczone, są niezgodne z prawem unijnym.
– To bardzo dobry wyrok, potwierdzający, że przedsiębiorca, którego działanie nie wiązało się z oszustwem, lec … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS