Formularz wniosku o dotację na pokrycie bieżących kosztów działalności mikro- i małych przedsiębiorców jest niezgodny z rozporządzeniem wprowadzającym tarczę 8.0 – alarmuje biznes.
O błędzie w formularzu informuje Polskie Stowarzyszenie Wynajmu Krótkoterminowego (PSWK). Problem dotyczy wszystkich innych przedsiębiorców objętych wsparciem z tarczy 8.0. Wniosek PSWK o poprawienie dokumentu trafił do resortu rozwoju, pracy i technologii oraz do rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.
– W rozporządzeniu Rady Ministrów z 26 lutego 2021 r. w sprawie wsparcia poszkodowanych przedsiębiorców wskutek pandemii przewidziano pomoc dla wybranych branż według określonych, wskazanych jako przeważająca działalność, kodów PKD – tłumaczy Grzegorz Żurawski, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego. – Skorzystanie z różnych form pomocy zostało uzależnione bezpośrednio od utraty przychodów z działalności wykonywanej pod wiodącym kodem PKD. W rozporządzeniu wskazano, że warunkiem przyznania pomocy jest zmniejszenie przychodu z „tej” (to kluczowe słowo – red.) działalności, odwołując się do dominującej działalności danego podmiotu.
Taki zapis oznacza, że utrata dochodów powinna się odnosić wyłącznie do działalności związanej bezpośrednio z przeważającym kodem PKD.
– W taki właśnie sposób zapisy tego rozporządzenia interpretuje ZUS w swoich formularzach wniosków o pomoc z tarczy 8.0 w odniesieniu do świadczenia postojowego i zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek – mówi Żurawski.
Tymczasem w formularzu wniosku o udzielenie dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy dostępnym na stronie praca.gov.pl, którym muszą się posługiwać wnioskujący o dotację, trzeba złożyć oświadczenie o spadku przychodu uzyskanego z całej, a nie przeważającej działalności gospodarczej, według której przedsiębiorca nabywa prawo do ubiegania się o wsparcie.
– Tym samym przedsiębiorcy, którzy uzyskują poboczne dochody z innych źródeł i ich łączne przychody nie są niższe o 40 proc. w porównywanych okresach, są wprowadzani w błąd, przez co nie decydują się na złożenie wniosku o przysługującą im dotację – alarmuje PSWK. – Z drugiej strony złożenie zgodnego z prawdą i brzmieniem rozporządzenia oświadczenia o spadku przychodów z przeważającej działalności o więcej niż 40 proc. jest niemożliwe ze względu na odpowiedzialność karną wypełniającego wniosek wynikającą ze składania fałszywych oświadczeń. Błąd w formularzu uniemożliwia więc złożenie wniosku i ubieganie się o pomoc również tym przedsiębiorcom, którzy widzą niespójność pomiędzy treścią rozporządzenia a brzmieniem formularza.
Leżący pod stronie resortu błąd uderza w przedsiębiorców, którzy mają prawo do wystąpienia o dotację w marcu w oparciu o dane finansowe za luty 2021 r. – Wnioskujemy więc także o wprowadzenie przepisu umożliwiającego przedsiębiorcom złożenie wniosku o dotację w kwietniu na podstawie danych z lutego 2021 r. – mówi Grzegorz Żurawski.
Jak wygląda sytuacja na rynku najmu na doby? Stowarzyszenie szacuje, że przed pandemią rynek ten oferował ok. 50 tys. mieszkań. Analizy z listopada ub.r. wskazywały, że oferta skurczyła się o ok. 20 proc. Część lokali trafiła na sprzedaż, a część na rynek najmu długoterminowego.
Nowych badań na razie nie ma. – Można przypuszcz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS