A A+ A++

Materiały dowodowe w postępowaniu o błąd medyczny są najczęstszym elementem problematycznym w rozmowie pełnomocnika z klientem. Bardzo częstym stwierdzeniem jest poddawanie w wątpliwość mojej prośby o całą dokumentację medyczną. Klienci wprost mówią – zarazili mnie w szpitalu, trafiam na zabieg bez dolegliwości, wyszłam z bakterią, co tu jeszcze trzeba udowadniać.

Jak to zwykle bywa w prawie, większość tematów nie jest jednak tak oczywista jak by się wydawało na pierwszy rzut oka. Jeśli mówimy o takiej sprawie jak zakażenie szpitalne, bywa, iż sytuacja jest bardzo prosta mianowicie pacjent zdrowy, trafia do szpitala na planowe czy nagłe leczenie. Już w dokumentacji medycznej odnotowane jest zakażenie, bądź w karcie wypisowej ma podane przebieg zabiegu bez powikłań, po czym kilka godzin czy dni później okazuje się, że u pacjenta występują objawy typowe dla zakażenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakażeniem szpitalnym jest zakażenie, które wystąpiło w związku z udzieleniem świadczeń zdrowotnych, w przypadku gdy choroba:
a) nie pozostawała w momencie udzielania świadczeń zdrowotnych w okresie wylęgania się albo
b) wystąpiła po udzieleniu świadczeń zdrowotnych, w okresie nie dłuższym niż najdłuższy okres jej wylęgania

Czy to oznacza, że do zakażenia nie doszło w szpitalu czy też zawsze za takie zakażenie będzie odpowiadał szpital, czy też inna placówka? Czy i w jaki sposób pacjent może udowodnić, że do zakażenia doszło w szpitalu? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi w kwestii odpowiedzialności za zakażenie szpitalne. Profesjonalny pełnomocnik mający wiedzę i doświadczenie w tego rodzaju procesach będzie w stanie ocenić możliwości skutecznego zainicjowania postępowania. W szczególności będzie w stanie ocenić jakimi dowodami dysponuje pacjent. Jedną kwestią jest bowiem samo zakażenie, które czasami występuje niezależnie od winy placówki. A w takiej sytuacji po stronie placówki medycznej nie wystąpi odpowiedzialność za zakażenie pomimo wystąpienia samego zakażenia. Możliwy jest jeszcze przypadek braku odpowiedzialności za samo zakażenie, jednak zdiagnozowane prawidłowo zakażenie, może być przedmiotem skutecznego postępowania sądowego jeśli jest nieprawidłowo leczone. Jest pewien rodzaj patogenów, których zasadnicze środowisko występowania to placówki medyczne, co również ma istotne znaczenie dla ciężaru dowodu i całego procesu o zakażenie szpitalne.

Wszystko to jednak oceniane jest na podstawie kompletnej i czytelnej dokumentacji z leczenia, stanu przed i po wyjściu z placówki, stanu sanitarnego placówki medycznej, przestrzegania zasad aseptyki i antyseptyki i wielu jeszcze okoliczności, które każdorazowo brane są pod uwagę przy analizie sprawy
Można samemu lub przy udziale pełnomocnika zacząć sprawę i następnie ponosić koszty sporu sądowego zdać się na nieznaną przyszłość. Można również skorzystać z wiedzy eksperta przed rozpoczęciem batalii sądowej, którego stanowisko następnie będzie elementem merytorycznym postępowania sądowego. Cały bowiem proces medyczny jest postępowaniem skomplikowanym, opartym na wiedzy specjalistycznej wykraczającym poza typowe postępowanie o zapłatę odszkodowania. Dysponowanie opinią medyczną i analizą prawnych możliwości pozwala również na uniknięcie kosztów związanych z całym postępowaniem, w przypadku braku podstaw do występowania z roszczeniem.

W przypadku wystąpienia zdarzeń wymagających konsultacji zapraszamy do skorzystania z pomocy prawnej. Kontakt za pośrednictwem redakcji nr tel.539-202-931 lub e-mail: [email protected]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajwiększe zaskoczenie w kadrze na Euro! Paulo Sousa igra z ogniem
Następny artykułNiezwykła kolekcja mieszkanki Baryczy [wideo, zdjęcia]