A A+ A++

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprezentuje drugą część słynnego Skarbu Bydgoskiego: bezcenne precjoza. Zobaczymy m.in. zbiór pierścionków, biżuterii dewocyjnej, srebrnych ozdób, łańcuszków. W ten sposób najcenniejszy bydgoski artefakt prezentowany będzie już zawsze w całej okazałości.

2 stycznia 2018 roku był zimny dniem. Ekipa badawcza archeologa Roberta Grochowskiego pracująca w Katedrze Bydgoskiej spodziewała się, że około godziny 16.00 zakończy pracę. Archeolodzy mieli zbadać krypty pod prezbiterium przed montażem nowej posadzki. Nikt się nie spodziewał, że ten dzień zapisze się w historii polskiej archeologii, a miasto zyska coś bezcennego, co stanie się jego symbolem nazwanym Skarbem Bydgoskim.

W południowej części prezbiterium, 125 cm od ściany, około 9 cm poniżej posadzki, a nad sklepieniem krypty nr 6, natrafiono na drewnianą szkatułę zawierającą 700 artefaktów ze złota i srebra, słowem: skarb.
I to w pełnym tego słowa znaczeniu, bo tym mianem archeolog nazywa zespół przedmiotów celowo ukrytych lub zakopanych w ziemi o dużej wartości. Tego dnia ekipa badaczy nie zakończyła pracy o 16.00. Eksploracja odkrycia trwała dziewięć godzin.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAwantura w “Chłopakach do wzięcia”. Doszło do szarpaniny
Następny artykułEmigracja z Kociewia i Kaszub do Nowej Zelandii. Spotkanie z autorem książki