A A+ A++

Chodzi o planowane zmiany m.in. w CIT, które mają wejść w życie od 1 kwietnia br., czyli w trakcie roku. Projekt, który to zakłada, jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Jak informowaliśmy wczoraj, skutkiem wejścia w życie projektowanych zmian byłoby odejście od obowiązującej od 25 lat w Polsce zasady, która nie pozwala na wprowadzanie w trakcie roku niekorzystnych zmian w podatku dochodowym zarówno od zwykłych obywateli, jak i od firm.

Część organizacji przedsiębiorców, które poprosiliśmy o komentarz, sprzeciwia się naruszeniu tej zasady.

zobacz także:

– Jeżeli prawodawca zobaczy, że bez większych konsekwencji może naruszać zwyczaje konstytucyjne znajdujące potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego, nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby w coraz bardziej napiętym budżecie zaproponować dalej idące zmiany w trakcie roku podatkowego – ocenia Przemysław Ruchlicki, ekspert prawno-gospodarczy Krajowej Izby Gospodarczej.

KIG, a także Pracodawcy RP protestują przeciwko zaproponowanym przez rząd zmianom. Ich zdaniem nowe przepisy w CIT powinny wejść w życie od 1 stycznia 2021 r., a nie – jak to przewidziano w projekcie – od 1 kwietnia br.

Chodzi o zasady

Projekt nowelizacji CIT przewiduje, że od 1 kwietnia br. zaczną obowiązywać m.in. zmiany dotyczące opodatkowania tzw. struktur hybrydowych. Chodzi o firmy działające w co najmniej dwóch krajach UE. Dzięki różnicom w systemach prawnych struktury mogą dawać podwójne korzyści podatkowe – np. odliczenie podatku w Polsce i w drugim kraju. Unijna dyrektywa ATAD II z 2017 r. narzuciła więc państwom członkowskim zmiany w opodatkowaniu takich struktur. Problem w tym, że Polska (choć niejedyna) nie zdążyła wdrożyć tych zmian w wymaganym przez UE terminie (do końca 2019 r.). Teraz próbuje to nadrobić, proponując ich wejście w życie od 1 kwietnia br.

Zmiany w CIT nie dotkną wielu spółek, ale nie to bulwersuje ekspertów i organizacje przedsiębiorców, a to, że nowe przepisy mają wejść w życie w trakcie roku podatkowego.

– Nie sprzeciwiamy się samym zmianom. Wynikają one z dyrektywy UE i Polska jest zob … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUwaga – będą utrudnienia! Remonty w starostwie
Następny artykułPiotrowski na prezydenta