Firmy, które przez Covid-19 są na minusie, mogą wystąpić o zwrot podatku.
Prawie milion złotych podatku może odzyskać przedsiębiorca, który w zeszłym roku poniósł stratę z działalności gospodarczej.
– Tarcza antykryzysowa wprowadziła możliwość odliczania takich strat od dochodu z 2019 r. Korekty rozliczeń można składać już od 1 stycznia – mówi Arkadiusz Łagowski, ekspert Lewiatana, doradca podatkowy w kancelarii Martini i Wspólnicy. Dodaje, że preferencyjne zasady rozliczania strat to koło ratunkowe zwłaszcza dla tych branż, które w czasie pandemii nie mogły normalnie działać, lecz musiały ponosić koszty utrzymania biznesu, np. gastronomicznej czy hotelarskiej. Zwrot podatku pozwoli im poprawić płynność finansową.
Czytaj też: Ucierpiałeś przez Covid-19? Dostaniesz zwrot podatku
Limit straty, którą można odliczyć, to 5 mln zł. – Jeśli firma, która w 2019 r. płaciła 19-proc. podatek, odliczy taką kwotę, odzyska 950 tys. zł – wylicza Krzysztof Niemiec, doradca podatkowy w kancelarii Bogdan Chudoba Adwokaci Doradcy Podatkowi.
Z ulgi mogą skorzystać zarówno mali przedsiębiorcy płacący PIT (według skali albo liniowy), jak i duże spółki płacące CIT. O techniczne zasady odliczenia zapytaliśmy Krajową Informację Skarbową, która poinstruowała, że w celu rozliczenia straty z 2020 r. trzeba złożyć korektę zeznania za 2019 r. Ponieważ formularze nie są przystosowane do tego rodzaju ulgi, przedsiębiorcy nie pozostaje nic innego, jak wpisać ją w rubryce dotyczącej strat z lat ubiegłych. Do tego należy złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty.
– Zważywszy na cel tarczy antykryzysowej, którym jest szybka pomoc dla firm poszkodowanych przez pandemię, urzędy powinny od razu zwracać podatek, bez wszczynania dodatkowego postępowania – mówi Marek Kanczew, radca prawny i doradca podatkowy w kancelarii Rymarz Zdort.
Trzeba jednak pamiętać, że korzystne zasady rozliczenia przysługują tylko tym firmom, których ubiegłoroczne przychody były niższe o 50 proc. od tych z 2019 r.
– Do tych przy … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS