A A+ A++

Pierwszym kontaktem dla potencjalnych inwestorów jest Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. To miejska jednostka, a jej zadaniem jest szeroko pojęta obsługa firm zainteresowanych inwestowaniem. Lista zadań centrum jest długa, wystarczy wspomnieć, że przedsiębiorcy otrzymują pomoc na każdym etapie procesu inwestycyjnego, a także po jego zakończeniu. Tylko w 2020 roku centrum obsłużyło 152 inwestorów.

Artykuł został opublikowany w dodatku specjalnym „Zainwestuj w Toruniu” przygotowanym we współpracy z Miastem Toruń.

Pobierz dodatek specjalny „Zainwestuj w Toruniu”:

Inwestorów, z tym że zagranicznych, obsługuje również Kujawsko-Pomorskie Centrum Obsługi Inwestora w Toruniu, dysponujące marką Invest in Kujawsko-Pomorskie. To jednostka należąca do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, którego siedziba znajduje się także w Toruniu. W ramach obsługi firm centrum ściśle współpracuje z Polską Agencją Inwestycji i Handlu.

Poręczenia i kredyty od funduszy

Ważnym adresem jest Toruński Fundusz Poręczeń Kredytowych, którego głównymi udziałowcami są Miasto Toruń i Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz udziela poręczeń na kredyty i leasingi. Dzięki niemu sfinansować można wszystkie wydatki związane z działalnością firmy – od zakupu środków trwałych, poprzez budowy i remonty, aż wynagrodzenia. O poręczenie mogą się ubiegać firmy z całego województwa, niezależnie od branży. Poza działalnością finansową fundusz prowadzi też doradztwo finansowe dot. działalności gospodarczej i organizuje bezpłatne szkolenia dla firm.

Na podobnych zasadach działa Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy, którego właścicielem jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Fundusz udziela pożyczek mikro-, małym i średnim firmom ze środków europejskich oraz własnych. Dodatkowo prowadzą też Regionalne Inkubatory Przedsiębiorczości – we Włocławku, Bydgoszczy i Toruniu. Dzięki nim początkujące firmy mogą liczyć na tanie czynsze i w pełni wyposażone biura, nie tylko w meble, ale i sprzęt komputerowy. Mogą też skorzystać z biurka w tzw. open space.

Park, grunty i nowe technologie

Zasięg regionalny – podobnie jak fundusze – ma też Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego, której udziałowcami jest m.in. Województwo Kujawsko-Pomorskie i Miasto Toruń. Instytucja działa od 1995 roku i prowadzi bardzo szeroką działalność – doradczą, szkoleniową, finansową, biurową, a nawet posiada w swoim portfolio grunty inwestycyjne.

– Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego oferuje potencjalnym inwestorom grunty położone w bezpośrednim sąsiedztwie planowanego węzła drogi ekspresowej S10 – mówi Michał Korolko, prezes TARR. – Naszych inwestorów zapraszamy do Toruńskiego Parku Technologicznego, w którym oferujemy wsparcie w trakcie realizacji inwestycji, a także w budowaniu regionalnych i międzynarodowych relacji biznesowych. Inwestorzy mogą też korzystać ze zwolnień z podatku od nieruchomości w ramach proinwestycyjnej polityki miasta Torunia oraz ze zwolnień z podatku dochodowego.

Agencja prowadzi doradztwo dla firm i liczne szkolenia, a także udziela wsparcia w zdobywaniu nowych rynków przy wykorzystaniu Enterprise Europe Network, wcześniej działającego pod nazwą Euro Info Centre. To sieć złożona z ponad 600 ośrodków w całej Europie, wspierających przedsiębiorczość i wymieniających się informacjami. Dzięki nim firmy mogą składać i pozyskiwać oferty biznesowe z całej Europy. Toruński ośrodek jest prowadzony właśnie przez TARR.

Ważną rolą agencji jest dystrybucja funduszy europejskich. Łączna suma udzielonych dotacji przekroczyła już 1,7 mld zł.

W ramach agencji działa Toruński Park Technologiczny, w którym przedsiębiorcy mają do dyspozycji 15 tys. metrów kwadratowych przestrzeni biurowej. Co ważne – park ze swoją strukturą, wyposażeniem i ofertą dedykowany jest głównie sektorowi ICT. Na koniec 2020 roku działało w nim 140 firm zatrudniając około 800 osób.

Autem dla potencjalnych najemców jest też możliwość udziału w szkoleniach, warsztatach, konferencjach i seminariach.

W parku działa Hub Innowacji Cyfrowych, dzięki któremu firmy z regionu mogą wypróbować, które technologie najlepiej sprawdzą się w ich działalności, nawiązać relacje biznesowe. Częścią huba jest pierwsze w Polsce centrum przetwarzania danych – Exea Data Center, które zaprojektowano z myślą o rozwiązaniach chmurowych. Dzięki temu firmy mogą szybko korzystać z infrastruktury lub oprogramowania bez ponoszenia kosztów zakupu. Tutaj też działa Exea Smart Space, nowoczesna przestrzeń coworkingowa, które oferuje nie … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFIGENE CAPITAL S.A.: Zawiadomienie w trybie art. 69 Ustawy o ofercie
Następny artykułKolizja na ulicy Staszica w Końskich