A A+ A++
Wyjaśnijmy krótko, skąd wziął się cały problem. Otóż od 1 października 2020 r. wszedł w życie nowy JPK_V7, składający się z części deklaracyjnej i ewidencyjnej. Szkopuł w tym, że część ewidencyjna jest księgą podatkową w rozumieniu art. 53 par. 21 pkt 3 ustawy z 10 września 1999 . – Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 19; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2320; dalej: k.k.s.). A za błędy w księdze grożą sankcje karnoskarbowe. Przewiduje je art. 61a k.k.s., również dodany 1 października. Zgodnie z nim za złożenie nierzetelnej lub wadliwej księgi grozi grzywna do 240 stawek dziennych. Jeżeli czyn jest mniejszej wagi, to grzywna jest wymierzana jak za wykroczenie skarbowe.
Aby uwolnić się od kar, można złożyć, wraz z korektą JPK_V7, czynny żal. Zaznaczmy, że chodzi wyłącznie o korygowanie części ewidencyjnej JPK. W przypadku poprawiania błędu popełnionego w części deklaracyjnej nie trzeba składać czynnego żalu.
Przypomnijmy, że najpierw Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP potwierdziło, że każda zmiana części ewidencyjnej wymaga złożenia czynnego żalu. Pisaliśmy o tym w artykule „Przy korekcie JPK_V7 może być potrzebny czynny żal” (DGP nr 200/2020). Potem resort, również w odpowiedzi na pytania DGP, wskazał że „prowadzi prace nad możliwością rozszerzenia stosowania art. 16a k.k.s. [dotyczącego korekty deklaracji – red.] w sytuacji złożenia przez podatnika korekty JPK_VAT dotyczącej części ewidencyjnej. Aktualnie trwa analiza zagadnienia, która może dopiero pozwolić na decyzję w zakresie zmian legislacyjnych”. Informowaliśmy o tym w artykule „Czynny żal przy korekcie JPK_V7. Wymóg jest, ale może zniknąć” (DGP nr 252/2020).
Do czasu zmiany przepisów do korekt trzeba jednak dołączać czynny żal. W związku z pojawiającymi się pytaniami od biur rachunkowych poprosiliśmy więc ekspertów, aby wyjaśnili kilka praktycznych kwestii dotyczących korzystania z tej instytucji.
Wiele zmian w VAT już od Nowego Roku, w tym kilka zasadniczych
Wiele zmian w VAT już od Nowego Roku, w tym kilka zasadniczych

Zobacz również

Konkretna osoba

Radosław Kowalski, doradca podatkowy prowadzący własną kancelarię podatkową, przypomina, że odpowiedzialność karnoskarbowa spoczywa na konkretnej osobie, a nie na podatniku, na biurze rachunkowym etc. – Zatem działania zmierzające do eliminacji odpowiedzialności karnoskarbowej musi podejmować osoba, której taka sankcja w istocie grozi – wskazuje Kowalski.
Michał Roszkowski, radca prawny, doradca podatkowy i partner w Accreo, zwraca uwagę, że czynny żal składa przede wszystkim podatnik, bo z perspektywy organów podatkowych to on się rozlicza ze swoich obowiązków podatkowych.
Jak tłumaczy dalej Kowalski, przed złożeniem czynnego żalu należy przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie: kto zawinił. Przy czym trzeba pamiętać, że jeżeli jest to więcej niż jedna osoba, to należy wszystkich sprawców wskazać w czynnym żalu. W konsekwencji czynny żal muszą złożyć wszystkie te osoby. – Wbrew temu, co czasami wydaje się podatnikom, a co gorsza i urzędnikom, nie można przyjmować z góry założenia, że zawiniła księgowa czy księgowy. Jeżeli bowiem księgowa rozliczając podatek, sporządzając JPK, deklarację, działała na podstawie danych dostarczonych przez klienta i nie miała podstaw przyjm … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEkstraklasa bije rekord, który ma aż 60 lat. Pierwsza taka sytuacja
Następny artykułDziesiątki nowych supermarketów w Lublinie i regionie. Sieci handlowe o planach ekspansji