A A+ A++

Biotechnolog wykorzystuje osiągnięcia wiedzy biologicznej w celach produkcyjnych i przemysłowych. Jego głównym zadaniem jest zastosowanie i połączenie biologii z techniką i technologią w celu produkcji nowych leków, zmodyfikowanej żywności, detergentów, kosmetyków lub innych produktów. A nawet całych technologii produkcji w sposób przemysłowy. Praca polega na wykonywaniu badań, przy dyspozycji specjalistycznych narzędzi pomiarowych i kontrolnych w sterylnych laboratoriach. W warunkach odizolowania i eksperymentów powstają nowe patenty, dzięki którym produkcja i pożytkowanie zasobów przyrody staje się łatwiejsze lub w ogóle możliwe. Nie zawsze jednak opracowuje zupełnie nowe patenty. Przeważnie biotechnolodzy pracują nad usprawnianiem i ulepszaniem już istniejących rozwiązań, na przykład na potrzeby zwiększenia produkcji swojego pracodawcy. Może też prowadzić działalność naukową, niekomercyjną i teoretyczną. Biotechnolog często pracuje w zespole równie wykwalifikowanych fachowców, w którym ma miejsce ścisły podział obowiązków.

Szczegóły pracy biotechnologa zostały opisane w artykule https://www.zlecenia.pl/blog/biotechnolog-jak-wyglada-praca/.

Biotechnolog – wymagania zawodowe

Biotechnologiem można zostać poprzez ukończenie odpowiednich studiów wyższych. Do wyboru istnieje wariant inżynierski biotechnologii na politechnice lub uniwersytet oferujący studia magisterskie z biologii, z odpowiednią specjalizacją. O ile ci piersi w swojej pracy zawodowej zajmują się aspektem praktycznym i produkcyjnym rozwiązań biotechnologicznych, tak ci drudzy czas spędzają na badaniach w laboratorium i opracowywaniu tych rozwiązań. To zdecydowanie praca dla osób uzdolnionych naukowo, posiadających sporą wiedzę, umiejących myśleć abstrakcyjnie, kreatywnie i logicznie.

Więcej o tym jak zostać biotechnologiem przeczytasz na blogu https://www.zlecenia.pl/blog/biotechnolog-jak-zostac/.

Biotechnolog – warunki pracy

Praca odbywa się najczęściej w laboratoriach, przy użyciu specjalistycznego sprzętu oraz ochronnego odzienia. Biotechnolog zobowiązany jest do ścisłego przestrzegania bardzo rygorystycznego regulaminu bezpieczeństwa, ze względu na zagrożenia, które niosą badane substancje chemiczne. Zwłaszcza w połączeniu z prądem elektrycznym, wysokimi temperaturami lub nienaturalnym ciśnieniem. Praca najczęściej odbywa się w ustawowych godzinach pracy.

Biotechnolog – zatrudnienie i zarobki

Zatrudnienie znaleźć można w tym zawodzie w firmach produkcyjnych i przemysłowych z branży biotechnologicznej. A także w naukowych laboratoriach, instytucjach badawczych czy nawet uczelniach. Wedle badań najczęściej występujące zarobki biotechnologa mieszczą się w przedziale 3400 – 5800 zł brutto.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolski Ład – które inwestycje w powiecie tarnobrzeskim i gminach otrzymały wsparcie? [lista]
Następny artykułMarsz Niepodległości uznany za zgromadzenie cykliczne. Wojewoda mazowiecki wydał zgodę