Elektrociepłownia na paliwa alternatywne oraz biogazowania – czy i kiedy takie instalacje powstaną na terenie Ostrowa Wielkopolskiego? Tego jeszcze nie wiadomo, ale ostrowskie Centrum Rozwoju Komunalnego opracowało pierwsze koncepcyjne założenia tych projektów.
Choć budowa eletrociepłowni na paliwa alternatywne i biomasę oraz biogazowni jest dopiero założeniem na przyszłość, już dziś można wnioskować, jakie korzyści przyniesie realizacja tych dwóch projektów na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. Chodzi o stworzenie innowacyjnej w skali kraju gospodarki obiegu zamkniętego. – Chodzi o nadawanie drugiego życia produktom. To, co dzisiaj jest odpadem, jest śmieciem, równie dobrze może być paliwem wykorzystywanym na potrzeby naszych mieszkańców, czyli uzyskiwanie dużo tańszej energii i cieplnej i elektrycznej – mówi Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wielkopolskim.
Budowa elektrociepłowni na paliwa alternatywne i biomasę pozwoli zapanować nad strumieniem odpadów, których nie można składować na wysypisku i – częściowo – nad cenami śmieci w mieście. Projekt zakłada realizację instalacji, w której produkowane są ciepło i energia elektryczna z przetworzonych odpadów komunalnych i biomasy. Ale jej stworzenie wymaga stosowanych pozwoleń. – Oczekujemy na wydanie rozporządzenia przez Ministra Klimatu, które określi instalacje, które mogą być wybudowane w naszym kraju. Będziemy się starać o wpis na taką listę – tłumaczy Stanisław Sikorski z Działu Nadzoru Właścicielskiego w ostrowskim CRK.
Druga z planowanych w Ostrowie instalacji to biogazowania. Tu z kolei kluczowym elementem energetycznej układanki jest biogaz pozyskany z odpadów kuchennych oraz zielonych. – Biogaz zasilałby silniki gazowe w OZC-u w kogeneracji. Dzięki i jednej i drugiej inwestycji uzyskiwalibyśmy energię cieplną i energię elektryczną. Zarówno jedna, jak i druga energia byłaby naszym wkładem do ostrowskiego rynku energetycznego – dodaje Bartosz Ziółkowski. Wszystko to składa się na plan, by do 2025 roku ostrowski rynek ciepłowniczy był wolny od węgla.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS