A A+ A++

W niedawnym wpisie na blogu współzałożyciel Microsoftu, Bill Gates, odniósł się do wypowiedzi CEO Tesli, Elona Muska, komentując jego wezwanie do tymczasowego wstrzymania rozwoju sztucznej inteligencji (AI). Gates przyznał, że korzystanie ze sztucznej inteligencji wiąże się z realnym ryzykiem, ale powiedział również, że można je kontrolować.

Musk był głośnym krytykiem wdrażania sztucznej inteligencji i jednym ze znanych sygnatariuszy listu, który domagał się sześciomiesięcznego moratorium na badania nad sztuczną inteligencją na początku marca tego roku. Gates, którego firma Microsoft jest jednym z liderów we wdrażaniu modeli sztucznej inteligencji, takich jak GPT-4, publicznie odrzucił żądanie Muska. Nie powstrzymało to jednak 67-latka przed ponownym poruszeniem tego tematu w swoim długim wpisie na blogu na temat zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją. Bill Gates wnikliwie analizuje różne obawy związane z powszechnym wykorzystaniem sztucznej inteligencji w codziennym życiu. Według niego, obecna technologia umożliwia już tworzenie materiałów typu deep fake, które mogą być wykorzystane w różnych kontekstach. Przykładami mogą być fałszywe informacje o wynikach wyborów, które mogą wprowadzić dezinformację i zamęt w społeczeństwie. Inny przykład, to wykonywanie rozmów telefonicznych, gdzie ktoś podszywa się pod głos dziecka, twierdzącego, że zostało porwane. To tylko dwa z wielu scenariuszy, które wydają się być obecnie możliwe dzięki dostępnym technologiom.

Zdaniem Gatesa, odpowiednie przygotowanie i reakcja na zmiany będą kluczowe dla osiągnięcia pozytywnych efektów wynikających z rozwijającej się technologii.

Gates zwrócił również uwagę na fakt, że rozwój sztucznej inteligencji może wpłynąć na rynek pracy, co będzie wymagać od pracowników przekwalifikowania się i dostosowania do nowych wymagań. Dodał, że podobne zmiany miały miejsce w przeszłości, na przykład w momencie wprowadzenia edytorów tekstów, gdy komputery osobiste stały się popularne w biurach. Oznacza to, że zmiany na rynkach pracy nie są czymś nowym, a przekwalifikowanie się może być kluczowe dla utrzymania konkurencyjności na przyszłych rynkach.

W związku z tym, Bill Gates podkreślił potrzebę odpowiedniego przygotowania społeczeństwa na nadchodzące zmiany, zarówno pod kątem ochrony przed wykorzystaniem sztucznej inteligencji w celach nieetycznych, jak i przygotowania pracowników do nowych wyzwań. Edukacja i inwestycje w rozwój umiejętności są kluczowe, aby społeczeństwo mogło skutecznie radzić sobie z wyzwaniami, które niesie ze sobą sztuczna inteligencja.

W kontekście pozornego sporu z Elonom Muskem, Bill Gates podzielił się swoimi poglądami na temat sztucznej inteligencji (AI) i jej roli w przyszłości. W przeciwieństwie do wstrzymywania adopcji technologii, Gates uważa, że konieczne jest dalsze badanie zmian, które niesie ze sobą sztuczna inteligencja. Twierdzi, że ignorowanie tych zmian nie zatrzyma działań hakerów i wrogich krajów, które nadal będą wykorzystywać AI do swoich celów.

Ciekawym faktem jest jednak niedawne ujawnienie przez Elona Muska swoich planów założenia firmy zajmującej się sztuczną inteligencją.

W odważnym porównaniu, Gates zestawił moc sztucznej inteligencji z bronią nuklearną. Przyznał, że wojna jądrowa stanowiła poważne zagrożenie dla jego pokolenia, jednak dzięki zastosowaniu reżimu nierozprzestrzeniania broni jądrowej, udało się zapobiec katastrofie. Wzywał czytelników do korzystania z nauki z historii w podejściu do nowych technologii, takich jak AI. Były prezes Microsoftu sugeruje, że rządy powinny rozważyć stworzenie globalnego organu ds. sztucznej inteligencji, podobnie do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która powstała w celu koordynacji współpracy w dziedzinie energii jądrowej.

Jasne jest, że rządy i politycy muszą zdobyć specjalistyczną wiedzę na temat sztucznej inteligencji, aby mogli tworzyć odpowiednie przepisy prawne i regulacje, które ułatwią społeczeństwu harmonijne przejście w nową erę technologiczną. Gates podkreśla także, że sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do przeciwdziałania negatywnym skutkom samej AI. Na przykład może służyć do wykrywania głębokich fałszerstw, nad którymi pracują takie firmy jak Intel i DARPA. W odniesieniu do edukacji dzieci, Gates zachęca nauczycieli do przyjęcia sztucznej inteligencji jako kolejnego narzędzia, które uczniowie mogą wykorzystać, projektując lekcje wokół jej wykorzystania.

Podsumowując, Bill Gates przekonuje, że społeczeństwo powinno zaangażować się w tę “transformacyjną innowację” w naszym życiu. Warto zdobyć wiedzę na temat korzyści i zagrożeń, jakie AI niesie ze sobą, aby móc prowadzić zdrową debatę na ten temat i osiągnąć pozytywne skutki rozwijającej się technologii.





Obserwuj nas w Google News

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułByły wiceminister PiS od konfetti Jarosław Zieliński oburzony przeniesieniem wieńców Dudy i Morawieckiego
Następny artykułBędziemyśl. Pijany kierowca wjechał w pieszych. Zginął 25-latek