A A+ A++

Kraków jest pierwszą polską metropolią, która zaczęła liczyć swój ślad węglowy, czyli sumę emisji gazów cieplarnianych emitowanych przez miasto. Teraz idzie krok dalej – każdy, kto w codziennej podróży wybiera komunikację miejską, przekona się, zerkając na swój bilet, że ta decyzja ma istotny wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla.

Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl

Kraków jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza do obiegu bilet, który zawiera informację o śladzie węglowym przejazdu. Dodanie napisu na bilecie oraz w aplikacji mobilnej ma wyraz symboliczny. To część kampanii edukacyjnej, wpisującej się w założenia trwającego właśnie Europejskiego Tygodnia Mobilności (16–22 września), podczas której miasto chce również upowszechniać wiedzę o tym, jaki wpływ ma działalność człowieka na środowisko, jak możemy go ograniczyć, dokonując codziennych wyborów i dlaczego jest to tak istotne dla nas wszystkich.

– Każdy środek transportu ma swoje wady i zalety. W tej inicjatywie nie chodzi o to, żeby optować tylko za jednym z nich, a inne wykluczać. Rolą miasta jest stworzenie wszystkim, którzy chcą się poruszać różnymi środkami transportu, odpowiednich do tego możliwości, żeby mieli wybór, żeby w sposób bezpieczny, korzystny dla siebie i możliwie szybki mogli podróżować po mieście. Europejski Tydzień Mobilności to dobry moment, aby z jednej strony powiedzieć, co zostało w tej materii zrobione, a z drugiej zastanowić się, jakie stoją jeszcze przed nami wyzwania – mówi zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzej Kulig.

Kraków obliczył, jaki ślad węglowy generuje poruszanie się po mieście komunikacją publiczną, a jaki samochodami osobowymi. – Od kilku lat prowadzimy jako miasto inwentaryzację gazów cieplarnianych, posługując się w tym celu międzynarodową metodyką. Uzyskiwane wartości raportujemy również na międzynarodowej platformie. Teraz skorzystaliśmy z tej wiedzy do celów edukacyjnych. W obliczeniach emisji związanej z transportem oparliśmy się na wartościach przeciętnych dla przyjętych założeń. Z danych przewozowych wynika, że średnia długość podróży Komunikacją Miejską w Krakowie to 6,4 km dziennie, natomiast osobne wyliczenia zostały wykonane na podstawie modelu transportowego dla samochodów osobowych – wyjaśnia Andrzej Łazęcki, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu UMK.

Okazało się, że w przypadku Krakowa możliwe jest aż 7-krotne zmniejszenie śladu węglowego pod warunkiem korzystania z komunikacji miejskiej i rezygnacji z indywidualnej podróży samochodem. – Co ważne, ten ślad węglowy nie został policzony na podstawie ogólnopolskich czy europejskich danych, tylko w oparciu o to, z czym faktycznie mamy do czynienia w mieście, na podstawie lokalnych danych dotyczących krakowskiego transportu zbiorowego w zestawieniu z ruchem samochodem, który odbywa się na naszych ulicach. Dzięki temu wiemy, że siedem razy można codziennie zmniejszyć ślad węglowy, wybierając komunikację miejską – podkreśla pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. edukacji klimatycznej Ewa Całus.

Dlatego na krakowskim bilecie znajdzie się następujący komunikat: „Wybierając komunikację miejską zamiast samochodu, ograniczasz 7-krotnie emisję CO2 każdego dnia. Twoja średnia dzienna podróż to tylko 0,07 kg CO2. Tę informację będzie można przeczytać także w języku angielskim.

Obliczenia zostały przygotowane przez Wydział Gospodarki i Klimatu UMK w oparciu o dane z jednostek miejskich obejmujące zużytą energię i ilości zużywanych paliw oraz Krakowski Model Ruchu obejmujący natężenie w ruchu na terenie Krakowa.

Ślad węglowy to współcześnie powszechnie przyjęta miara naszego oddziaływania na środowisko w zakresie emisji dwutlenku węgla. Przy postępującej zmianie klimatu niezwykle ważne jest szukanie sposobów na redukcję tego śladu. Zwłaszcza w przypadku miast, w których żyje największa liczba osób, ma to ogromne znaczenie. Zrównoważony, bezemisyjny transport to lepsza jakość życia i zdrowie nas wszystkich.


pokaż metkę


Autor:

Małgorzata Tabaszewska


Osoba publikująca:

Tomasz Róg


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2023-09-18


Data aktualizacji:

2023-09-18

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSamodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sokółce zatrudni:
Następny artykułBudżet Obywatelski 2024 – Gdzie głosować?