Tegoroczna edycja pod hasłem „Wepnij się w bloki filmowe” to idealna okazja dla wszystkich miłośników kina i rowerów, by połączyć swoje pasje w jednym miejscu.
W dniach 20-22 września 2024 roku Kino Muranów stanie się prawdziwym centrum rowerowego świata – zarówno dla zawodowców, jak i dla tych, którzy kochają rowery po godzinach. W trakcie trzech dni zobaczymy 14 filmów – 12 dokumentów średnio i długo metrażowych oraz 2 fabuły, – które zabiorą widzów w podróż przez sport, urbanistykę, architekturę oraz społeczne i środowiskowe wyzwania. To festiwal nie tylko dla fanów dwóch kółek, ale także dla tych, którzy chcą spojrzeć na świat z nowej, innej, rowerowej perspektywy. Oprócz historii na wielkim ekranie, na uczestników wydarzenia czekają wycieczki, debaty a także spotkania z twórcami oraz inspirujące dyskusje. Jednym z gości tegorocznych Bike Daysów będzie Filip Springer.
Od sportu, przez architekturę do zmian społecznych – rower w roli głównej na wielkim ekranie
W tym roku festiwal ponownie otwiera przestrzeń dialogu, prezentując otaczający nasz świat z perspektywy siodełka. Rower jako narzędzie poznawcze, pretekst do zmian, emancypacji społecznej czy po prostu, przedłużenie ‘silnika jakim jesteśmy’ napędzając, niczym ‘perpetuum mobile’ nasze jednoślady.
Program warszawskiej edycji, składa się, naszym zdaniem, z najlepszych filmów, pokazywanych podczas Bike Daysów we Wrocławiu w latach 2022 i 2024. Liczymy, że każda osoba, która zdecyduje się uczestniczyć w festiwalu, znajdzie film, który szczególnie przypadnie mu do gustu i stanie się dla niego inspiracją. Bike Daysy traktujemy jak płaszczyznę porozumienia dla wszystkich, którzy będą chętni nam zaufać i spojrzeć na rzeczywistość z proponowanej perspektywy
– mówi Michał Weksler, założyciel festiwalu.
Gravelowa przygoda
W bloku „Gravel Attack” (start: 17:30, 20 września), zobaczymy emocjonujący dokument „Samotność Ultramaratończyka”, w którym Łukasz Klimaszewski zmaga się z własnymi słabościami podczas ultramaratonu gravelowego wzdłuż brzegów Odry. Będzie to polska premiera tego dokumentu, z udziałem twórców i zaproszonych gości. Blok dopełni film „Onboard the Transcontinental Race”, który przeniesie nas w świat wyścigu Trans Continental Race, gdzie zawodnicy pokonują 4000 km bez wsparcia, testując granice własnej wytrzymałości.
Film otwarcia – Blaski i cienie zawodowego kolarstwa
„The Racer” (start: 20:00, 20 września) to opowieść o belgijskim domestique, który walczy o swoje miejsce w zespole podczas Tour de France. Film ukazuje cienie i blaski życia zawodowych kolarzy wspierających. Niezwykle emocjonujący obraz, który rzuca nowe światło na wyścigi kolarskie.
Partnerem bloku jest Antymateria sklep i serwis rowerowy.
Powrót do szalonych lat 80.
Fanów retro klimatów ucieszy blok „BMX Retro Dreams” (start: 17:30, 21 września), w którym zostanie zaprezentowana klasyk współczesnego kina: „BMX Bandits” z 1983 roku. To nostalgiczna podróż do lat 80. z młodziutką Nicole Kidman w jednej z pierwszych ról. To obowiązkowa jazda dla wszystkich fanów brawurowych tricków na BMX-ach i niesamowitych przygód!
Przed seansem zapraszamy na wycieczkę rowerami miejskimi (jest to warunek uczestnictwa w przejażdżce), w którą zabierze cyklistów, Kwiatek – ze stołecznej pracowni „Kwiaciarnia grafiki”, propagującą kulturę sitodruku połączoną z miłością do jednośladów. Nawiązując do lat 80tych, z których pochodzi prezentowany film, uczestnicy wycieczki zobaczą wyselekcjonowaną architektonicznie Warszawę z tych lat. Finałem całego przedsięwzięcia będzie sitodruk zorganizowany w Kinie Muranów, gdzie obecni widzowie, uczestnicy przejazdu, będą mogli zabrać ze sobą odbitki inspirowane filmem.
Patronem bloku jest Nexbike Polska operator systemu Veturilo.
Siła, determinacja i równouprawnienie – o kobiecym kolarstwie
Blok „Szosa jest Kobietą” (start: 19:30, 21 września) poświęcony jest kobiecemu kolarstwu. Zobaczymy tu m.in. film „Uphill Climb” o triumfie Marianne Martin w pierwszym Tour de France Fémininl. Poznamy sylwetki pionierek-kolarek, a w filmie “Tour” poznajemy drużynę MAT ATOM Deweloper i ich walkę w Tour de Pologne, będącą symboliczną batalią o uznanie kobiecego kolarstwa na rodzimym podwórku.
Po seansie planowana jest rozmowa z reżyserkami filmów: „Uphill Climb” Jill Yesko oraz „Tour” – Magdaleną Tomaszewską i Agnieszką Franusiak oraz zaproszonymi gościniami. Wspólnie zastanowimy się jak wygląda świat zawodowego kolarstwa w kontekście uczestniczącym w nim Kobiet.
Freeride – nocne rowerowe szaleństwo
Fani kolarstwa górskiego z pewnością zachwycą się blokiem „MTB od Podszewki” (start: 22:00, 21 września), gdzie zaprezentowany zostanie film „Nothing’s for Free”. To kronika 30-letniej historii freeride’owego kolarstwa górskiego, ukazująca życie pionierów tej dyscypliny. Widzowie wrocławskiego festiwalu okrzyknęli go ‘biblą MTB’, którą powinien zobaczyć każdy, nie tylko ten, kto siedzi w tym środowisku.
Zmiany kołem się toczą
Blok „Dwa Koła, Jeden Świat” (start: 14:30, 22 września) przedstawi inspirujące historie, w których rower staje się narzędziem walki z globalnymi wyzwaniami. W filmie „The Engine Inside” sześciu bohaterów opowiada o tym, jak rower pomaga im w walce z problemami, takimi jak zmiany klimatyczne czy zdrowie psychiczne. Z kolei „Tour de Gaza” to przejmująca opowieść o mistrzu kolarskim, który po postrzeleniu przez snajpera zostaje pierwszym paraolimpijskim kolarzem w Gazie. „Good Bike Cambodia” pokazuje jak tak proste rozwiązanie jak rower może zmienić życie wielu ludzi, dając im dostęp do edukacji i lepszych perspektyw na przyszłość.
Jednoślad zmienia świat
O transformacji społecznej, roli rowerów jako czynnika zmian, a także odczuwania miasta z perspektywy roweru, opowiadają filmy z bloku „Koła Przemiany” (start: 17:00, 22 września). To zestaw filmów, które pokazują, jak jednoślad może wpływać na życie ludzi na całym świecie. W programie znajdzie się m.in. brazylijski film „A Different Spin” o wyzwaniach związanych z mobilnością w São Paulo, holenderski dokument „Jump On My Bike” ukazujący codzienność w kraju, gdzie rowerów jest więcej niż ludzi, oraz „Bicis Blancas” – historia walki o bezpieczne drogi w Monterrey w Meksyku.
Po seansie przewidziana jest debata z udziałem Filipa Springera i zaproszonymi gośćmi pod tytułem: “Miasta uśmiechów. Kultura rowerowa jako klucz do zrównoważonego rozwoju urbanistycznego.” Tu zastanowimy się z panelistami, jakie elementy architektury wspierają ruch rowerowy i w jaki sposób architektura miast niejako „dyktuje” nasze wybory komunikacyjne? Jakie są dobre praktyki, które miasta mogłyby wdrożyć, aby lepiej dostosować je do ruchu rowerowego? Jakie są zagrożenia dla rowerzystów w Warszawie? Jak niwelować owe zagrożenia?
Partnerem bloku jest Bosch eBike Systems.
Zamknięcie festiwalu: Zrównoważony transport
W bloku zamknięcia (start: 20:30, 22 września) zobaczymy film „Motherload” o globalnym ruchu na rzecz rowerów cargo. To dokument, który pokazuje, jak rower może zrewolucjonizować zdominowany przez samochody świat.
Seans poprzedni prelekcja Filipa Springera dotycząca przyjemności korzystania z rowerów cargo i rewolucji, jaką wprowadzają w obszarze codziennej, miejskiej, mobilności.
Patronem bloku jest firma Reise&Muller – producent rowerów elektrycznych w tym cargobikeów.
Zapraszamy do Kina Muranów na trzy dni pełne filmów, inspirujących rozmów i rowerowej pasji!
Festiwal dla ciała, umysłu i roweru
Oprócz projekcji filmowych, uczestnicy będą mogli wziąć udział w wyjątkowych przejazdach rowerowych. Wraz z Bosch eBike Systems zapraszamy na przejażdżkę z Filipem Springerem, podczas której będziemy odkrywać miasto wielozmysłowo z perspektywy rowerowego siodła. Natomiast Nextbike wspólnie z Tour de Varsovie zabierze nas do kultowych miejsc rodem z lat 80. W trakcie wydarzenia będzie również możliwość stworzenia własnej koszulki podczas akcji “Sito na żywo” organizowanej przez Kwiaciarnię Grafiki. W sobotę (21 września, w godzinach 17:00-20:00) uruchomimy także serwis rowerowy pod patronatem Antymaterii. Klubem festiwalowym będzie Paloma na Powiślu, która zadba o to by wszyscy miłośnicy dwóch kółek, zainspirowani historiami z ekranu, a także wydarzeniami poza nim, mogli je wszystkie integrować w przyjaznej atmosferze.
W sobotę i niedzielę (21 i 22.09) miłośników słodkości, dobrej kawy, rozmów i rowerów zaprosimy do Kawiarni „Relax” w centrum Warszawy a także „Fat White” na Muranowie, do wspólnego celebrowania smaków, nie tylko filmowych.
Pełen program festiwalu dostępny będzie od 11 września na stronie bikedays.pl i kinomuranów.pl
Tego dnia rozpocznie się również sprzedaż biletów.
Bilety do kupienia od 11 września w kasach kina Muranów oraz online: kinomuranow.pl.
Ceny biletów: 25 zł (normalny), 22 zł (pakiet „Bike Days 3+”).
Wortal Rowery.org jest patronem festiwalu.
Program – skrócony opis filmów
Blok: Gravel Attack
Start: 17:30, 20 września
Film „Samotność Ultramaratończyka” (reż. Szymon Wasylów, Polska, 2024, 35 min) to emocjonujący zapis walki Łukasza Klimaszewskiego z samym sobą podczas ultramaratonu gravelowego wzdłuż malowniczych brzegów Odry.
„Onboard the Transcontinental Race” (reż. Antonin Michaud-Soret, Francja, 2021, 52 min) opowiada o zawodnikach Wyścigu Transkontynentalnego. Mają 17 dni na przejechanie bez pomocy 4000 km, a po drodze odkrywają, jak radzą sobie z wyzwaniami na granicy ludzkiej wytrzymałości. TCR to znacznie więcej niż wyścig, to kompletne doświadczenie.
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=wAsW9ZU9mRI
Blok: Film Otwarcia – „The Racer”
pod patronatem Antymaterii – sklepu i serwisu rowerowego
start: 20:00, 20 września
„The Racer” (reż. Kieron J. Walsh, Irlandia, Belgia, Luksemburg, 2020, 95 min) opowiada historię belgijskiego domestique, który walczy o swoje miejsce w zespole podczas Tour de France, ukazując cienie i blaski życia zawodowych kolarzy wspierających.
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=AbJms9bWBm0
blok: BMX RETRO DREAMS
pod patronatem Nextbike Polska
start: 17:30, 21 września
BMX Bandits (reż. Brian Trenchard-Smith, Australia 1983, 88 min)
Nastolatki P.J. (Angelo D’Angelo) i Goose (James Lugton) jeżdżą na rowerach BMX po malowniczym Sydney w Australii, bawiąc się i wykonując triki. Wraz z nową przyjaciółką Judy (Nicole Kidman) niespodziewanie znajdują pudełko krótkofalówek i dowiadują się, że gang przestępców zamierza wykorzystać je do monitorowania sygnałów policyjnych podczas napadu na bank. Młodzi przyjaciele przechwytują urządzenia, a następnie wyruszają w mrożącą krew w żyłach przygodę, podczas której umiejętność pedałowania nie raz uratuje ich z opałów. Prawdziwa filmowa gratka dla retromaniaków i nie tylko, bo to niesamowity powrót do kolorowych i szalonych lat 80.
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=1bnAzaYTj9I
Blok: Szosa jest Kobietą
Start: 19:30, 21 września
“Uphill Climb” (reż. Jill Yesko, USA, 2023, 35 min) opowiada o pionierskim wyścigu Tour de France Féminin i wygranej Marianne Martin, której zwycięstwo w 1984 roku otworzyło drzwi do nowej ery kobiecego kolarstwa.
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=3o5u8JYKrEs
„Tour” (reż. Magdalena Tomaszewska, Agnieszka Franusiak, Polska, 2017, 33 min) – w filmie poznajemy drużynę MAT ATOM Deweloper i ich walkę w Tour de Pologne, będącą symboliczną batalią o uznanie kobiecego kolarstwa.
Trailer: https://vimeo.com/200894583
Po projekcji odbędzie się debata z udziałem reżyserek obu filmów oraz zaproszonych gości i gościń, podczas której poruszone zostaną kwestie roli kobiet w kolarstwie oraz ich walki o szacunek i należne miejsce w tym sporcie.
Blok: MTB od Podszewki
Start: 22:00, 21 września
„Nothing’s for Free” (reż. Derek Westerlund, USA, 2024, 104 min) dokumentuje 30-letnią ewolucję freeride’owego kolarstwa górskiego, od jego początków aż po globalne zjawisko, ukazując życie pionierów tego sportu, takich jak Danny Macaskill i Brandon Semenuk.
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=2cbSpyHuH-U
Blok: Dwa Koła Jeden Świat
Start: 14:30, 22 września
„The Engine Inside” (reż. Colin Jones, Darren McCullough, Darcy Wittenburg, Kanada, 2023, 81 min) przedstawia historie sześciu bohaterów, dla których rower stał się sposobem na walkę z globalnymi problemami, od zmian klimatycznych po zdrowie psychiczne.
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=P4odM4LMTuw
„Tour de Gaza” (reż. Flavia Cappellini, Palestyna, 2019, 19 min) ukazuje potęgę roweru jako narzędzia oporu i nadziei. To portret Alaa al-Daliego, mistrza kolarskiego, który zostaje postrzelony przez izraelskiego snajpera, a trzy miesiące później zostaje pierwszym kolarzem paraolimpijskim w Gazie.
Trailer: https://youtu.be/fP0N-mBNZCQ
“Good Bike Cambodia” (Polska, 2021, 22 min Piotr Łuczyński) zabiera nas w podróż do dwóch małych wiosek, gdzie poznajemy perypetie lokalnych bohaterów. Film pokazuje, jak tak proste rozwiązanie jak rower może zmienić życie wielu ludzi, dając im dostęp do edukacji i lepszych perspektyw na przyszłość.
Trailer: https://youtu.be/MAvTKlCtJI8?si=0-0j0VFfAs90lvTK
Blok „Koła Przemiany”
pod patronatem Bosch eBike Systems
Start: 17:00, 22 września
W blok „Koła Przemiany” pokazane będą filmy, które przedstawiają rower jako narzędzie transformacji – zarówno osobistej, jak i społecznej. W każdej z historii rower staje się symbolem nadziei, zmiany i walki o lepsze życie.
A Different Spin (Outro Rolê) (reż. Guilherme Valiengo, Brazylia 2021, 71 min)
przedstawia trudności i wyzwania związane z mobilnością w najuboższych regionach São Paulo, gdzie rower jako demokratyczne i integracyjne narzędzie nie tylko ułatwia życie codzienne, ale także wpływa na kształtowanie przestrzeni miejskiej.
Trailer: https://vimeo.com/525233738
Jump On My Bike (reż. Dorine Bothof i Dominique Luttik, Holandia 2016, 25 min ) przeniesie publikę na jeden dzień do Holandii, gdzie rowerów jest więcej niż ludzi, a jazda na rowerze to nie tylko środek transportu, ale styl życia zakorzeniony w narodowej tożsamości.
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=PUCBy7yn7zM
Bicis Blancas (reż. Luis Petranko, Meksyk 2020, 17 min) ukazuje realia życia w Monterrey, gdzie brak infrastruktury rowerowej sprawia, że codzienne poruszanie się po mieście jest niebezpieczne. Mieszkańcy walczą o prawo do bezpiecznego korzystania z dróg, podkreślając potrzebę zmian w polityce miejskiej.
Trailer: https://vimeo.com/426319201
Blok Zamknięcia: Zrównoważony Transport
pod patronatem firmy Reise&Muller
Start: 20:30, 22 września
„Motherload” (reż. Liz Canning, USA, 2019, 81 min) to opowieść o globalnym ruchu na rzecz rowerów cargo, promującym zrównoważony transport w zdominowanym przez samochody świecie. To dokument o zmianach, które mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki poruszamy się po miastach.
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=NkklZNE9S-g
Informacja prasowa
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS