A A+ A++

“Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady” – to słynne hasło nie bez powodu wiąże się właśnie z Bieszczadami. To nie Tatry, nie Karkonosze, nie Beskidy, ale właśnie bezkresne połoniny na południowo-wschodnim krańcu Polski kojarzone są z wytchnieniem i spokojem.

Najsłynniejsze miejsca z Bieszczadach to połoniny: Caryńska i Wetlińska. Obie to masywy z kilkoma kulminacjami o wysokości ok. 1100-1300 m n.p.m. Charakteryzują się stromym stokami z jednej i łagodnymi z drugiej strony. Z połonin roztaczają się rozlegle panoramy, przy dobrej widoczności można z nich nawet wypatrzyć Tatry! Punkt obowiązkowy to także Chatka Puchatka – jedno z najbardziej kultowych schronisk nie tylko w Bieszczadach, ale w polskich górach w ogóle. Znajduje się na wysokości 1232 m n.p.m. na Połoninie Wetlińskiej.

Najwyższy szczyt Bieszczad ma 1346 m n.p.m. Prowadzą na niego dwa szlaki. Czerwony z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch zajmuje ok. 3 h w jedną stronę, a niebieski z Wołosatego ok. 2 h. Ze szczytu, na którym postawiono kilkumetrowy krzyż, roztacza się piękna panorama. W pogodny dzień można zobaczyć nie tylko tatrzańskie szczyty, ale nawet Pietrosul Rodnei – najwyższy szczyt w Górach Rodniańskich w Rumunii.

Do niezwykłych atrakcji należy wycieczka najwyżej położoną linią wąskotorową w Polsce. Bieszczadzka Kolejka Leśna powstała już w XIX wieku. Wówczas używana była głównie do transportu drewna, a od ponad 20 lat służy turystom, którzy mogą wyruszyć nią na dwóch trasach o łącznej długości 20 km. Widoki z okien kolejki są obłędne. Baza znajduje się w Majdanie koło Cisnej.

Jezioro Solińskie to miejsce, w którym można szybko zapomnieć, że jest się w górach. Klimat Mazur czy Kaszub sprawia, że turyści kochają tu przyjeżdżać w upalne letnie dni. Zbiornik, który powstał podczas budowy zapory na Solinie w latach 60. ma aż 22 km kw. powierzchni. Ma nieregularną linię brzegową z wieloma zatoczkami, które dodają krajobrazowi uroku. Wraz z łagodnymi wzniesieniami na horyzoncie tworzy wyjątkowo malowniczy obrazek. Nad brzegami zbiornika znajdują się ośrodki wypoczynkowe i kąpieliska. Do najbardziej znanych miejscowości należy uzdrowisko Polańczyk. Akwen stanowi raj dla żeglarzy, windsurfurów i kajakarzy. Latem można się wybrać na wycieczkę statkiem. Warto także zobaczyć zaporę na Solinie, która jest najwyższa w Polsce – ma 81,8 m wysokości.

Podkarpacie to także niezwykła architektura. Warto zobaczyć choć niewielką część Szlaku Architektury Drewnianej, który łącznie ma aż 1202 km długości i podzielony jest na 9 tras. Największą atrakcją są przepiękne cerkwie, ale także kościoły, dworki czy pałace – łącznie 127 obiektów. Część z nich wpisana jest na listę UNESCO: kościół w Haczowie z XV w., zespół plebański w Bliznem, cerkiewie w Smolniku, Turzańsku, Chotyńcu i Radrużu. Do najpiękniejszych miejsc należy także Komańcza.

Stosunkowo nową, ale niesamowitą atrakcją jest park ciemnego nieba w Lutowiskach. Został utworzony w 2013 r. na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz parków krajobrazowych: Cisniańsko-Wetlińskiego i Doliny Sanu. To świetne miejsce do obserwacji gwiazd, ponieważ niebo nie jest “zanieczyszczone” światłem, jak ma to miejsce w pobliżu miast. W parku organizowane są pokazy astronomiczne, podczas których prowadzący przybliża uczestnikom najciekawsze widoczne tego dnia na niebie obiekty i zjawiska. Park w Lutowiskach jest drugą pod względem wielkości tego typu atrakcją w Europie – większy jest tylko park Brecon Beacons w Wielkiej Brytanii.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwszy w historii miasta przejazd św. Mikołaja w Dniu Dziecka
Następny artykułDNI SMAKU 2020 | ZWYCIĘZCY RYWALIZACJI