A A+ A++

Przypadki, w których wilk, niedźwiedź lub inne duże, dzikie zwierzę “bada teren” wokół domostw jest coraz częstsze. W takiej sytuacji istnieje zagrożenie zdrowia, mienia, a nawet życia. Jak postępować, gdy na podwórku pojawi się niespodziewany gość z lasu?

Przez coraz częściej zgłaszane przypadki podchodzenia zwierzyny leśnej na tereny domostw, opracowano specjalne schematy procedur postępowania w takich sytuacjach. Powinno się niezwłocznie zgłaszać każdy przypadek “odwiedzenia” nas przez wilki czy inne zwierzęta chronione. Istnieją dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest poinformowanie władz w swojej miejscowości, po czym zostaną podjęte działania zależne od skali zagrożenia. Po drugie należy zgłosić sprawę do najbliższego komisariatu policji.

Dalsze podjęte czynności zależą od skali zagrożenia ze strony dzikich, nieproszonych gości. W przypadku pośredniego zagrożenia, wydaje się zezwolenie na spłoszenie, odłów czy zaniepokojenie zwierzyny. Jeśli sytuacja jest poważniejsza, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydaje zezwolenia na zabicie zwierzęcia, a w przypadku naprawdę pilnego wydarzenia, przy realnym zagrożeniu i nie można czekać na zezwolenie pisemne, uznaje się także zezwolenie w formie ustnej.

Wszelkie przypadki wyrządzenia stwierdzonych szkód przez niedźwiedzie, rysie, bobry, wilki i żubry należy zgłaszać do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, w Wydziale Spraw Terenowych I w Krośnie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMF zakłada spadek udziału długu nominowanego w walutach do 20,4 proc. całości w '23
Następny artykułUszkodził drzwi mercedesa. Kto go rozpoznaje?